google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Kepta sūdyta menkė su "skordalia"

Stebėtina, kad graikai praktiškai kiekvienai šventei turi išskirtinį patiekalą. Pavyzdžiui, kovo 25-ąją švenčiama Graikijos Nepriklausomybės diena neįsivaizduojama be keptos sūdytos menkės su 'skordalia' (gr. σκορδαλιά) – česnakine tyre, daroma iš bulvių, duonos džiuvėsių, alyvuogių aliejaus, acto, prieskonių ir, be abejo, daug trinto česnako.

Iš tikrųjų menkė neturi nieko bendra su Graikija, nes tai – ne graikiška žuvis, o juo labiau jos patiekimas su 'skordalia' neturi nieko bendra su Graikijos išsilaisvinimu iš Osmanų imperijos (apie kovo 25 d. prasmę graikams esu rašęs čia: https://goo.gl/FsJya7).


Esmė ta, kad kovo 25-ąją nacionalinė šventė sutampa su religine švente – Mergelės Marijos Apreiškimo diena (gr. Ευαγγελισμός της Θεοτόκου). Praktiškai visada ši diena patenka į septynių savaičių velykinio pasninko laikotarpį, per kurį tikintieji graikai ortodoksai nevalgo apskritai jokio gyvio, kuris turi raudono kraujo, t.y. ne tik mėsos, bet ir žuvies. Išimtis žuviai daroma tik per dvi velykinio pasninko dienas: Mergelės Marijos Apreiškimo dieną ir Palmių (verbų) sekmadienį.


Kodėl tuomet graikai nevalgo vietinės Viduržemio jūros žuvies, o vietoj jos renkasi iš šiaurės Atlanto vandenyno atgabenamą sūdytą menkę (tą pačią, kurią ypač mėgsta portugalai vadindami ją „bacalhau“)? Atsakymas labai paprastas: Osmanų imperijos okupacijos metais (1453-1828 m.) tai buvo pati pigiausia žuvis – vienintelė, kurią galėjo įpirkti okupantų nuskurdinti graikai. Jie tik pervadino ją graikiškiau – 'bakaliaro' (gr. μπακαλιάρο), ir pridėjo pigų paprastą pagardą – jau minėtąją 'skordalią'.


Šitaip per 400 Osmanų imperijos okupacijos metų atsirado tradicija dvi velykinio pasninko dienas valgyti menkę su 'skordalia'. Atsitiktinai viena iš tų dienų sutapo su Graikijos Nepriklausomybės diena, per ją graikai iki šių dienų prisimena maistą, kurį valgė už šalies laisvę kovoję jų protėviai. Nors... dauguma menkę valgo dėl to, kad kovo 25-ąją ją valgė jų tėvai, seneliai, proseneliai. Tiesiog taip reikia.

#manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretosvalgiai #maistasKretoje #menkė #sūdytamenkė #skordalia #bakaliaro #Kovo25

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.