google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Penkių šimtų metų „memoria grate“

„Čia buvo Vasia“. Patyrinėkite nuotrauką. Niekur nerandate Vasios įrašo? Žinote, kodėl? Prieš 600 metų Vasios rašė lotyniškai! Tačiau XV amžiuje jie niekuo nesiskyrė nuo dabartinių Vasių, nes nesibodėdavo įrašus apie save palikti ant tokių freskų kaip ši, kurią aptikau XIV amžiuje statytoje ir įrengtoje šv. Jurgio cerkvėje centrinėje Kretoje.

Tiesą pasakius, freską fotografavau norėdamas papasakoti, kaip Kretą okupavus osmanams musulmonai cerkvėse išdurdavo šventųjų atvaizdams akis arba apskritai subjaurodavo jų pieštus veidus. Bet apie tai papasakosiu kitą kartą ir/arba per MANO KRETOS ekskursijas, nes šįsyk dėmesį patraukė niekur negirdėta istorija apie viduramžių keliautojus, kurie, pasirodo, net cerkvių sienose išraižydavo įrašus kaip šiuolaikiniai Vasios. Jie irgi norėjo įsiamžinti!

Ir tikrai įsiamžino – tarp ikonų likę lotyniški įrašai datuojami XIV-XV amžiumi. Gerai įsižiūrėjus prie įrašo apie „memoria grate“ (liet. malonius prisiminimus) galima matyti Leonardo vardą (jis yra prie pirmojo šventojo atvaizdo iš kairės), kiek toliau – Marko ir Largo vardus. Žinant, kad tais laikais skaityti ir rašyti mokėjo gal koks 1 proc. visų Europos gyventojų, nori nenori peršasi išvada, kad taip įsiamžino išsilavinę to meto žmonės.

Įsiamžinti žmonės norėjo ir norės visais laikais. Bet kažkaip nesinorėtų, kad šv. Jurgio cerkvėje prie Marko ir Largo vardų dabar atsirastų įrašas „Čia buvo Vasia“. ⛪️ 📝 #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.