google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Melomakaronai - kretietiškas Kalėdų skonis

Jie tirpsta burnoje! Gaila, kad per nuotrauką negalima perduoti skonio, nes norint pajusti tikrą kretietiškų Kalėdų skonį reikėtų paragauti šitų gal nelabai išvaizdžių, bet nepaprastai švelnių sausainėlių – melomakaronų.


Melomakaronai neturi nieko bendro su labai lietuviškai skambančiu melu ar kitokiomis apgavystėmis, o juo labiau – su makaronais, kokius esame įpratę įsivaizduoti. Jų pavadinimo kilmė siekia antikos laikus, kai senovės graikai kiekvieną laidotuvių dalyvį pavaišindavo dabartinių melomakaronų formos duonele – 'makaria' (gr. μακαρία), pavadinta nuo žodžio 'makarios' (gr. μακάριος), reiškiančio palaiminimą, laimę.

Vėliau šį žodį per tuo metu graikiškąją Siciliją perėmė senovės romėnai ir pritaikė įvairiausių formų miltiniams gaminiams, kol galiausiai žodis 'makaronai' prilipo Italijoje gimusioms plonoms trumpoms tuščiavidurėms iš kvietinių miltų ir vandens pagamintoms lazdelėms – dabartiniams mums žinomiems makaronams.


Pavadinimo istorijos ratas apsisuko viduramžiais, kai Italijos vienuolynuose apie IX amžiuje iš trintų migdolų tešlos buvo pradėti gaminti 'makarūnsai' (it. macaroon) – saldūs pyragėliai, kuriuos vėliau ištobulino Prancūzijos konditeriai. Todėl dabar turime tiek daug valgių su žodžio 'makar' šaknimi: ir makaronus, ir makarūnsus, ir melomakaronus.


Senovės graikų 'makarios' melomakaronais tapo tada, kai buvo pradėtos mirkyti į medų: medus graikiškai – 'meli' (gr. μέλι). Mažojoje Azijoje ir Graikijoje galutinai įsigalėjus krikščionybei melomakaronai virto pagrindiniu 12 šventų dienų skanėstu: nuo Kalėdų iki Viešpats Apreiškimo dienos (sausio 6-osios).


Dabar Graikijoje per Kalėdas jie konkuruoja tik su kitais tradiciniais pyragėliais – kurabiedėmis. Apie jas skaitykite čia: https://goo.gl/zP456h. Bet pagal senąsias tradicijas Kretoje melomakaronai – Kalėdų, o kurabiedės – Naujųjų metų skanėstai. #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretosvalgiai #maistasKretoje #melomakaronai #žiemaKretoje #Kalėdos #KalėdosKretoje #Kalėdųvalgiai #Naujametiniaivalgiai

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.