google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Melissa. Bitynų ir vynuogynų tvirtovė

Iš jos liko tik griuvėsiai. Iš pažiūros nebylūs, bet galintys papasakoti labai daug. Apie tai, kad čia, ant Skafidaros kalvos centrinėje Kretoje priešais rytinį Psiloričio kalnų šlaitą prieš 1000 metų žmonės dirbo žemę, puoselėjo vynmedžius, rinko alyvuoges, suko iš kalnų žolynų surinkto nektaro medų.

O kaip gi be medaus, juk graikų kalba 'melissa' (gr. μέλισσα) – bitė. Praėjo 1000 metų, bet aplink Melissos fortą mažai kas tepasikeitė: ūkininkai iki šiol čia dirba žemę, augina vynmedžius ir alyvmedžius, zuja su aviliais, kilnodami juos iš vieno lauko į kitą. Tik iš paties forto beliko vos kelios sienos vakarinėje pusėje – ten, kur jos buvo storiausios ir didžiausios. Nes iš rytinės pusės fortą saugojo natūralus status šlaitas, o štai iš vakarų reikėjo saugotis nuo priešų savo rankomis statytomis sienomis. Statė jas kretiečiai, tikėję Bizantijos imperijos galybe po to, kai generolas Nikiforas Fokas su savo kariauna 961 metais išvijo iš Kretos ją plėšusius arabus ir vėl sugrąžino salą į Konstantinopolio glėbį. Spėjama, kad fortas ant Skafidaros kalvos iškilo apie XI amžiuje, t.y. praėjus šimtmečiui po pergalingo Nikiforo Foko žygio. Link forto buvo pastatytas akmeniniais luitais grįstas kelias, kuriuo einant sunku patikėti, kad jam apie 1000 metų. Apie jį pasakoju čia: https://goo.gl/oayV8E Kretą okupavus venecijiečiams Melissa įėjo į garsiąją Monofatsi regiono fortų grandinę, kuriai priklausančios tvirtovės tarpusavyje turbūt komunikuodavo greičiau nei mes dabar su savo išmaniaisiais telefonais. Kaip rašo amžininkai, grandinės fortai kontroliavo bet kokį judesį Monofatsi regione. Bet ilgainiui fortas prarado savo strateginę reikšmę. Manoma, kad būtent jame buvo įkurtas venecijiečių kronikose minimas Kera Melissiani vienuolynas, o paskui jo yrančios sienos tapo statybine medžiaga nedidelės gyvenvietės namams.

Nuotraukose:

1. Psiloričio kalnai ir 1000-metė Melissos forto siena.

2. Melissos forto sienos juosta su vaizdu į rytinį Psiloričio kalnų šlaitą.

3. Zoodochos Pigi cerkvė pro griuvėsių angą, kuri kažkada buvo pagrindiniais vartais į Melissos fortą.

Iš tvirtovės akmenų dabar pastatyta išbalintoji Gyvybės Šaltinio – Zoodochos Pigi – cerkvė, šalia kurios kaip ir prieš 1000 metų trykšta gėlo vandens šaltinis. P.S. Kažkada maniau, kad nieko nėra nuobodžiau už griuvėsius, kol Kretoje jie manęs neįtraukė savo istorijomis ir nerealiais vaizdais, kurie atsiveria prisilietus prie apgriuvusių sienų. Pažadu: nuo šiol kai kurios ekskursijos Kretoje neapsieis be viešnagės pas bites, t.y. prie Melissos tvirtovės likučių.

#manokreta #ekskursijosKretoje #atostogosKretoje #Kretosfortai #bizantinėKreta #Melissa #ZoodochosPigi #Psiloritis

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.