Pavasario pranašės medetkos
Pavasario pranašės medetkos Kretoje jau stiebiasi į saulę tarp žiemiškų belapių vynmedžių. Jų žiedus rinkdavo dar senovės graikai: iš jų gamindavo geltonus dažus ir nuovirus odos bei burnos ertmės pažeidimams, pilvo spazmams, vidurių užkietėjimui gydyti. Dėl antivirusinių ir antiuždegiminių savybių dabar medetkos medicinoje naudojamos labai plačiai.
Kretiečiai medetkas vartoja ir maistui. Šiais laikais dažniausiai troškina su kitomis laukinėmis žolėmis, bet anksčiau vartodavo ir šviežias arba džiovintas, įmaišydami lapus ir žiedlapius į salotas. Džiovintos medetkos ligi šiol į patiekalus dedamos kaip šafrano pakaitalas, o sūrininkai džiovintus žiedus naudoja savo sūriams pageltoninti ir pagardinti.

Graikiškas medetkos pavadinimas – 'kalendula' (gr. καλέντουλα), kildinamas iš mažybinio lotyniško žodžio 'calendae', kurį taip pat galima būtų versti kaip „kalendoriukas“ arba „laikrodukas“. Greičiausiai tai susiję su medetkų savybe išskleisti žiedus saulei kylant ir suskleisti juos saulei leidžiantis. Bet patys senovės romėnai pripažino, kad 'calendae' kilo iš graikiško veiksmažodžio 'kaló' (gr. καλώ), kuris reiškia „kviečiu, šaukiu“. Juk medetkos savo žiedais tarsi kviečia saulę. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretosaugalai #Kretosgėlės #medetkos #Calendula