google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Pavasario pranašės medetkos

Pavasario pranašės medetkos Kretoje jau stiebiasi į saulę tarp žiemiškų belapių vynmedžių. Jų žiedus rinkdavo dar senovės graikai: iš jų gamindavo geltonus dažus ir nuovirus odos bei burnos ertmės pažeidimams, pilvo spazmams, vidurių užkietėjimui gydyti. Dėl antivirusinių ir antiuždegiminių savybių dabar medetkos medicinoje naudojamos labai plačiai.

Kretiečiai medetkas vartoja ir maistui. Šiais laikais dažniausiai troškina su kitomis laukinėmis žolėmis, bet anksčiau vartodavo ir šviežias arba džiovintas, įmaišydami lapus ir žiedlapius į salotas. Džiovintos medetkos ligi šiol į patiekalus dedamos kaip šafrano pakaitalas, o sūrininkai džiovintus žiedus naudoja savo sūriams pageltoninti ir pagardinti.

Graikiškas medetkos pavadinimas – 'kalendula' (gr. καλέντουλα), kildinamas iš mažybinio lotyniško žodžio 'calendae', kurį taip pat galima būtų versti kaip „kalendoriukas“ arba „laikrodukas“. Greičiausiai tai susiję su medetkų savybe išskleisti žiedus saulei kylant ir suskleisti juos saulei leidžiantis. Bet patys senovės romėnai pripažino, kad 'calendae' kilo iš graikiško veiksmažodžio 'kaló' (gr. καλώ), kuris reiškia „kviečiu, šaukiu“. Juk medetkos savo žiedais tarsi kviečia saulę. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretosaugalai #Kretosgėlės #medetkos #Calendula

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.