google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Pirmieji levandų žiedai

Kretoje levandos puošiasi pirmais žiedais, primindamos man vienos salos močiutės pasakojimą apie 'karabachi' (gr. καραμπάχι) – taip kretiečiai vadino iš laukinių levandų gamintą eterinį aliejų. Pasak močiutės, prieš 50-60 metų kiekviena šeimininkė jo turėjo, nes tai buvo pirmas vaistas nuo bet kokio skausmo: užtekdavo vos keleto 'karabachi' lašelių į alyvuogių aliejaus šaukštą, vaikams – ant cukraus gabaliuko, ir skausmas atlėgdavo. Kūdikiams pilvo pūtimą ir viduriavimą irgi gydydavo keliais 'karabachi' lašais, užlašintais ant medvilnės, paliktos vystykluose ant vaiko pilvuko.

XX amžiaus viduryje Graikijos ir viso pasaulio namų vaistinėles užkariavus aspirinui, 'karabachi' dabar prisimena tik Kretos močiutės ir nedideliais kiekiais gamina salos liaudies medicina besidomintys žolininkai, pas kuriuos užsuku ir per MANO KRETOS ekskursijas. Bet nei jie, nei močiutė man negalėjo paaiškinti, kodėl levandų eterinį aliejų kretiečiai vadino 'karabachi' – šis žodis nepanašus nei į vieną graikišką levandos pavadinimą: graikai ją vadina lavanda, lavandula, agriolevanta, lambri, chamolivano.


Beje, senovės graikai eterinį levandų aliejų vadino šventąja Naardo esencija, nes prieš 2500 metų jis atkeliaudavo iš levandų gimtinės – prie Tigro upės klestėjusio Naardo miesto tuometinėje Asirijoje (spėjama, kad dabar tai Dohuko miestas Irako Kurdistane). Matyt, šventąja ją vadino ne šiaip sau, nes jau tuomet žinojo nepaprastas levandos žiedų galias. 🌾☀️ 🌸


#manokreta #Kretosžiedai #ekskursijosKretoje #atostogosKretoje

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.