google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Ksinochondro

Žinau žmonių, kurie negali valgyti šitos sriubos, sakydami, kad jos spalva primena vandenį, likusį nuo dubenyje išplautų nešvarių indų. „Ne sriuba, o paplavos“, – sako. Bet daugelis kretiečių šįvakar valgo ją apsilaižydami. Nes nuo pirmadienio prasidės velykinis pasninkas ir 7 savaitėms reikės pamiršti ne tik mėsą, bet ir šią riebią sriubą – ksinochondro.

Sriuba pavadinta pagal jos pagrindinę sudedamąją dalį: ksinochondro (gr. ξινόχοντρο) graikai vadina skaldytus ir ožkos arba avies piene išmirkytus kviečius, kurie suspaudžiami į kumštelius ir išdžiovinami vasaros saulėje. Dažniausiai Kretos šeimininkės ksinochondro atsargas žiemai gaminasi rugpjūtį. Atšalus orams jas prisimena ir daro dešimtis patiekalų, dažniausiai – sriubas su mėsos sultiniu ir įvairiausius troškinius: su baklažanais, cukinijomis, sraigėmis ir pan. Vandenyje kumšteliai ištirpsta į kviečių košę, suteikdami patiekalui sotumo. Atrodo, suvalgei visai nedaug, bet prisikimšai visai dienai.

Ksinochondro – pats seniausias kretiečių gaminamas maistas. Yra žinoma, kad Kretoje ir aplinkinėse salose (Santorinyje, Kithiroje, Karpatos) ksinochondro gamindavo dar Mino civilizacijos laikais, apie 3000 metų prieš mūsų erą! Iš vienos pusės stebėtina, kad keičiantis mitybos įpročiams kretiečiams pavyko išsaugoti šio maisto gamybos tradiciją, iš kitos pusės suprantama, kad tai buvo vienas pigiausių ir paprasčiausių būdų turėti sotaus maisto, todėl nepaisant kataklizmų, karų ir okupacijų ksinochondro išliko iki mūsų dienų. Beje, kretiečiai prieš velykinį pasninką net ksinochondro šventę švenčia, joje teko dalyvauti prieš savaitę: skaitykite čia – https://goo.gl/RIALiJ)

Belieka palinkėti kretiečiams sotaus ksinochondro vakaro prieš rytdienos Didįjį Karnavalą! Po jo nuo Švaraus pirmadienio (šiemet 2017 m. jis vasario 27 d.) prasidės pasninkas: jokios mėsos, jokio pieno, jokio ksinochondro. #manokreta #Kretosvalgiai #maistasKretoje #ksinochondro #sriuba

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.