google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Krikšto šventė –Theofania

Ši diena Kretoje svarbesnė už Kalėdas. Nes šiandien, sausio 6 d. – Theofania, Viešpats Jėzaus Kristaus Apsireiškimo ir Krikšto šventė. Ji kur kas senesnė ir gilesnė už Lietuvoje bei kitose katališkose šalyse tuo pat metu švenčiamą Trijų Karalių šventę, jos pagrindinis akcentas – vandenų šventinimai, šokant į jūrą gaudyti įmesto kryžiaus. Graikijoje sausio 6 d. visada – nedarbo diena. Theofania (gr. Θεοφάνια) – viena seniausių krikščioniškojo pasaulio švenčių, lygiai taip pat kaip Velykos ir Sekminės. Pirmieji Kristaus Apsireiškimo šventės aprašymai aptinkami II amžiaus krikščioniškuose raštuose, šventę ypač plačiai aprašo Klemensas Aleksandrietis (150-205 m.), minėdamas senąjį graikišką jos pavadinimą – Epifania (gr. Επιφάνια), kurį, beje, iki šių dienų kretiečiai vartoja dažniau negu Theofanios pavadinimą.


Iš pradžių Epifania buvo skirta paminėti trims svarbiems Evangelijose minimiems įvykiams: Jėzaus Kristaus gimimui, trijų išminčių palankumui ir Kristaus krikštui paminėti. Visi trys buvo minimi vieną ir tą pačią dieną – sausio 6 d.


Kalėdos kaip Jėzaus Kristaus gimimo šventė atskirai nuo Epifanios pradėtos švęsti tik IV amžiuje, nes stiprėjanti krikščionių Bažnyčia siekė išstumti iš žmonių atminties Romos imperijoje per amžius išsaugotą saulės dievo Helijo kultą: iki pat V amžiaus gruodžio 25 d. buvo triukšmingai švenčiamas Helijo – Nenugalimos Saulės – gimtadienis. 451 metais Chalkedono visuotinis Bažnyčios susirinkimas galutinai atskyrė Jėzaus Kristaus gimimo minėjimą nuo Epifanios, sukurdamas naują šventę – Kalėdas. Tik Armėnų apaštališkoji bažnyčia nepakluso šiam sprendimui ir iki šiol Kristaus gimimą pažymi tą pačią dieną kaip ir Kristaus krikštą – sausio 6 d.


Dar daugiau painiavos datose ir šventimuose atsirado po 1056 metais įvykusios schizmos (Romos katalikų ir Rytų ortodoksų Bažnyčių atsiskyrimo) bei po 1582 metais Grigaliaus kalendoriaus įvedimo. Pavyzdžiui, rusai provoslavai Kristaus Apsireiškimo šventę ėmė minėti pagal senąjį Julijaus kalendorių, todėl ji persikėlė iš sausio 6 d. į sausio 19 d. (kaip žinia, ir Kalėdas rusai provoslavai švenčia pagal senąjį kalendorių sausio 7 d.)


Katalikai sausio 6 d. Kristaus Apsireiškimo šventę kai kuriuose kraštuose pervadino į Trijų karalių po to, kai 1260 m. išėjo populiariausia viduramžių knyga – Jokūbo Voraginiečio „Aukso legenda“. Būtent ji išpopuliarino trumpą Evangelijoje pagal Matą aprašytą pasakojimą apie tris išminčius, aplankiusius kūdikėlį Jėzų. Išpopuliarino taip, kad kai kuriose katalikiškuose kraštuose ji tapo svarbesne už Kristaus krikšto šventę. Pastaroji Lietuvoje gana tyliai mimima pirmąjį sekmadienį po Trijų Karalių.


Išlaikę pirmapradę Theofanios arba Epifanios prasmę graikai ortodoksai sausio 6 d. švenčia kur kas labiau negu gruodžio 25 d., t.y. per Kalėdas. Kadangi per Theofanią prisimenamas Jėzaus Kristaus krikštas Jordano upėje, šiandien ortodoksų šventikai šventina vandenį, mesdami į jūrą, ežerą ar upę medinį kryžių. Į vandenį jo gaudyti šoka vyrai, šitaip įprasmindami krikšto svarbą. Kaip tai vyksta galite pažiūrėti čia:

Daugelis mano, kad šis paprotys yra tarsi Kristaus krikšto atkartojimas, bet graikiškas žodis 'agiasmos' (liet. šventinimas) taip pat siejamas su visų žmonių kaltės išpirkimu ir pasaulio apvalymu nuo demonų. Taip pat yra tikima, kad vanduo, į kurį per Kristaus Apsireiškimo šventę įmetamas kryžius, turi magiškų švarinimo galių, todėl ligi šiol tikintys žemdirbiai po šventės skuba tame vandenyje išplauti savo darbo įrankius. Į tą vandenį merkiami ir šventieji paveikslai – ikonos, kad jos neprarastų savo galių.

#manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #istorijosKretoje #Kretosistorijos #Theofanija #Theofania #Epifania #Epifanija #Kretosdievai #žiemaKretoje #TrysKaraliai #TrijųKaraliųšventė #šventėsKretoje #šventės #videoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.