google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Kas yra Kretos lyra?

Kretos lyra – unikalus styginis muzikos instrumentas: jeigu jo negirdėjote svečiuodamiesi Kretoje, nepraleiskite progos lyros pasiklausyti Vilniuje festivalio „Griežynė 2018“ koncertuose rugsėjo 5-8 d.: juose dalyvaus Kretos folkloro grupė „Cretan Brioche“.

Kretos lyra per daugiau kaip 1000 metų mažiausiai nutolo nuo bizantinės lyros, kuri pagrįstai laikoma daugelio Europos styginių instrumentų promote. Šalyse, kurios priklausė galingajai graikiškajai Bizantijos imperijai iki šiol grojama labai panašiais į bizantinę lyrą instrumentais: gadulka Bulgarijoje, Kalabrijos lyra pietų Italijoje, klasikine kemenče Turkijoje aplink Stambulą. Renesanso epochoje Italijoje bizantinė lyra virto į 'lira da braccio' – šiuolaikinio smuiko prototipą.

Kretos lyra išsiskiria ir tuo, kad tai – vienintelis pasaulio styginis muzikos instrumentas, kuriuo grojant stygos neužspaudžiamos pirštu, o tik priliečiamos nagu. Lyra savo dydžiu panaši į smuiką, ja grojama irgi braukiant stygas smičiumi, bet lyra laikoma rankoje arba ant kelių, o ne po smakru kaip smuikas.

Pasak vieno garsiausių Kretos lyrininkų Antonio Xylourio - Psarantonio, Kretos lyra – tai pats sodriausias styginis instrumentas. „Jeigu Kretos lyra skamba tarp kitų pasaulio muzikos instrumentų, ji išsiskiria – ima viršų“, – sako Psarantonis, lyrą vadindamas Dievo muzikos instrumentu. Jei suprantate graikiškai, Psarantonio žodžių apie Kretos lyrą galite pasiklausyti čia: https://vimeo.com/39683896 – beje, būtent Psarantonio lyra yra saugoma didžiausiame pasaulyje Muzikos instrumentų muziejuje Fynikse (JAV).

Pats artimiau su Kretos lyros išskirtinumu susipažinau pas Manolį Stagakį (jo nuotrauką ir publikuoju) – Kretos lyros meistrą Retimno mieste, jis šio muzikos instrumento gamybos paslaptis perėmė iš savo tėvo ir senelio. Vieną paslaptį jis išdavė ir man: tam, kad lyra gerai skambėtų, jos dangtis (viršus) turi būti pagamintas iš Viduržemio jūros kedro medienos, išlaikytos mažiausiai... 250 metų. Todėl Manolis kaip aukso gabalus saugo iš Retimno gyventojų gautas „malkas“ – dar nuo Venecijos Respublikos okupacijos metų išlikusias duris, langines, storas staktas.

Tad nepraleiskite progos šią savaitę Vilniuje išgirsti Kretos lyros. Visą informaciją apie festivalio „Griežynė 2018“ dalyvius ir koncertus rasite čia: http://www.lnkc.lt/, o paspaudę čia – https://youtu.be/Wu9WcMKv__M – išgirsite Kretos lyrą grupės „Cretan Brioche“ muzikoje. #manokreta #griežynė #Kretoslyra #lyra #CretanBrioche

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.