google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Kretos durys

Rašau vakar apie lietuvių kalba išleistą graikų poezijos knygą „Dovana sidabro eilėraštis“ (jos pristatymą rasite čia: https://goo.gl/Advsw5) ir akis nori nenori užkliūna už bičiulio Daliaus Regelskio dovanoto grafikos darbo su dailiomis Retimno durimis. Jis kabo priešais darbo stalą ir tarsi priekaištauja, kad iki šiol MANO KRETOS feisbuke nieko nerašiau apie mantinadas – išskirtinai kretietišką poezijos žanrą, kurį puoselėja ne poetai, o visi Kretos žmonės. Ką gi, gera proga užpildyti šią spragą, kol nepradėjo vaidentis, kad pro tas duris lenda koks barzdotas kretietis grūmodamas lenkta piemens lazda.

Mantinados kažkuo primena lietuviškus ketureilius. Tik Lietuvoje jiems neskiriama tiek dėmesio, kiek mantinadoms Kretoje. Kiekviena kretietišką ir graikišką liaudies muziką transliuojanti radijo stotis (o tokių Kretoje daugiau nei grojančių vakarietišką popmuziką) turi laidas, skirtas mantinadoms. Per jas apžvelgiamos naujos, prisimenamos senos, renkamos gražiausios, klausytojai patys gali skambinti į laidą ir deklamuoti, ką sukūrė čia ir dabar. Mantinados forma paprasta: dvi surimuotos eilutės, kiekvienoje iš jų – po 15 skiemenų. Nesu geras eilių vertėjas, bet, pavyzdžiui, išvertus į lietuvių kalbą viena iš mantinadų skambėtų maždaug taip: << Kai Dievas mąstė, iš ko lipdyt rutulį planetos, << Jis ėmė akmenų, vandens ir žemės daug iš Kretos.

Mantinadomis išsakoma liaudies išmintis, patarlės, priežodžiai, sveikinimai ir palinkėjimai, išliejami jausmai – nuo gilaus liūdesio iki begalinio džiaugsmo ir aistringos meilės, šlovinama Kreta ir jos didvyriai, įamžinami svarbiausi salos įvykiai, per dantį patraukiami politikai ar visuomenės veikėjai. Žodžiu, mantidanomis galima išlieti viską, kas ant širdies, galvoj ar ant liežuvio.

Per liaudies muzikos koncertus (jie irgi Kretoje populiaresni ir dažnesni už popsinius) mantinados dainuojamos, pritariant styginiais Kretos liaudies instrumentais – louto ir/arba Kretos lyra. Jos vartojamos ir kasdieniame gyvenime: jas deklamuoja turgaus prekeiviai viliodami pirkėjus, jomis dėkojama už skanų maistą tavernose, jomis netgi atsiskaitoma už kavą! „Pinigų iš tavęs neimsiu, man užteks tik mantinados“ – kartą kavinėje gavau tokį atsakymą į klausimą, kiek esu skolingas už kavą.

Mantinados yra įaugusios į kiekvieno kretiečio kraują. Šiam smulkiam poezijos žanrui – mažiausiai 600 metų. Literatūros istorikai teigia, kad jis Kretoje galutinai susiformavo Venecijos Respublikos valdymo metais apie XV amžiuje. Eilėraštukų struktūra buvo perimta iš katalogijų (gr. καταλόγια) – bizantiškų naktinių liaudies dainų. Tą iš dalies patvirtina ir pats žodis „mantinada“ (gr. μαντινάδα), kuris yra negraikiškas, jis pasiskolintas iš venecijiečių kalbos: venecijietiškai „matinada“ – ryto daina.

Kretiečiai sako, kad tikroje mantinadoje privalo skambėti kretietiškas dialektas. Būtent juo parašytos „Kretos durų“ mantinados: Kretą įsimylėjęs lietuvių architektas ir dizaineris Dalius Regelskis kurdamas savo grafikos darbus, kuriuose užfiksavo salos kaimuose ir miestuose nusižiūrėtas duris (juos apžiūrėti ir įsigyti galite per http://www.daliusart.com/doors-of-crete), paprašė savo bičiulio kretiečio Manolio Maragoudakio kiekvienoms sueiliuoti po mantinadą. Be abejo, Manolis viską užrašė kretietišku dialektu.

Kokia mantinada parašyta po tomis Retimno durimis, kurios kabo man prieš nosį? Hm... Tai – žodžiai, kuriuos kiekvienas aistra degantis įsimylėjęs vaikinas yra sakęs savo merginai: << Nakčiai uždaryk gerai duris ir tėvas nesupras, << Kad langą man atidarei – manęs jis nesuras.

#manokreta #Kretosdurys #daliusart

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.