google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Vyndarių tvirtovė Kretoje – Castel del Corner

Vynas čia buvo spaudžiamas daugiau nei prieš 3500 metų! Archeologai neabejoja, kad netoli šventojo Jiouchtas kalno vidurio Kretoje tarp Katalagari ir Pezos kaimų išlikusios kalkakmenyje iškaltos vyno spaudyklos buvo naudojamos dar Mino civilizacijos laikais. Jomis naudojosi ir minojiečiai, ir senovės graikai, ir bizantiečiai, ir netgi venecijiečiai, t.y. spaudyklos buvo naudojomos apie 3000 metų! Deja, minojietiška ir antikinė vietovės istorija nežinoma.

Tik iš Venecijos Respublikos rašytinių šaltinių žinoma, kad 961 metais Bizantijos imperijos generolui Nikiforui Fokui išvadavus Kretą nuo arabų, čia ant senųjų namų pamatų buvo pastatyta tvirtovė – viena iš daugelio tuo metu pastatytų Kretos gyventojų gynybai (apie vieną tokių, Temenos, esu rašęs čia: https://goo.gl/bvqwx7). 1209 metais Kretą galutinai į savo rankas perėmus venecijiečiams, senoji tvirtovė ir žemės aplink ją buvo atiduotos garsiai Venecijos šeimai Kornaros, todėl ji buvo pavadinta Kornarų tvirtove, itališkai – Castel del Corner. Nors vietiniai gyventojai iki šiol vietovę vadina senoviškai – Paleochora, išvertus iš graikų kalbos – senąja gyvenviete. Tiksliai žinoma, kad Kornarai regione išplėtojo vyndarystę: čia dideliais kiekiais buvo gaminamas vienas populiariausų to laiko vynų Europoje – 'malvasia' vynuogių rūšies vynas. Nėra jokių abejonių, kad spaudžiant vyną Kornarų vyndariai naudojosi senosiomis minojietiškomis spaudyklomis.

Castel del Corner buvo sudeginta ir sugriauta XVII a. viduryje Kretą užėmus Osmanų imperijai. Iki mūsų dienų išliko tik vakarinė ir pietinė gynybinės sienos, dar vis bylojančios buvusią tvirtovės galybę. Šalia pietinės sienos dar stovi ir nedidukė Venecijos Respublikos laikais pastatyta Zoodohos Pigi (gr. Ζωοδόχος Πηγή), t.y. Gyvybę Teikiančio Šaltinio cerkvė. Jos viduje galima įžiūrėti nuo gaisro pajuodusių senųjų freskų fragmentus. Nepaisant visko, gilios vyndarystės tradicijos išliko šiame regione. Šalia esanti Peza gyvenvietė dabar garsėja kaip Kretos vynų meka: čia pagaminama apie 70 proc. viso Kretos vyno. #manokreta #ekskursijosKretoje #kretosvynas #atostogosKretoje #Heraklionas #Kornaros #CasteldelCorner #Peza

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.