Koplytstulpis
Koplytstulpis. Turbūt tai būtų geriausias apibūdinimas tam iš vieno akmens luito iškaltam stulpui, kurį užtikome eidami pietvakariniu Baltųjų kalnų šlaitu Kretoje. Labai archaiškas koplytstulpis, kurį graikai vadina kaip ir mažas koplytėles statomas autokatastrofų vietose – 'ikonostasio' (gr. εικονοστάσιο).
Tokių akmeninių koplytsulpių Kretoje esu matęs nedaug. Ir praktiškai visus – prie Baltųjų kalnų. Tik kiti buvo gerokai mažesni, o šis apstulbino savo dydžiu: žmogaus ūgio aukščio ir toks storas, kad vos apglėbsi. Koplytstulpio langelyje – kelios gerokai nublukusios šventųjų ikonos, aliejinė žvakė ir vaikščiotojų palikti akmenukai.
Deja, niekur nepavyko rasti informacijos, kokiu periodu Kretoje statė tokio tipo akmeninius koplytsulpius. „Labai seniai tai buvo“, – kartą man atsakė vienas sfakietis, kai jo užklausiau apie kitą kiek mažesnį akmeninį koplytsulpį. Spėju, kad tokie koplytstulpiai išdygo didvyrių žūties vietose per Kretos okupacijas XIII-XIX a., kai tiek venecijiečiai, tiek osmanai nesugebėjo užkariauti Sfakios – Baltųjų kalnų regiono – ir nuolatos būdavo puldinėjami už laisvę kovojusių sfakiečių.
Pastarasis koplytstulpis stovi visai netoli forto griuvėsių, kurį kretiečiai kartais dar vadina turkų baimės fortu. #manoKreta #atostogosKretoje #istorijosKretoje #Kretosistorijos #Koplytstulpis #Sfakia