google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Žiemos atostogos Kretoje #2: orai ir įsidėmėtinos datos

Kretoje pradeda nokti apelsinai, viliote viliodami savo rankomis jų nusiskinti sausį, vasarį ar kovą – tada, kai jie patys šviežiausi! 🍊 Kaip rašiau vakar, iš Lietuvos atskristi į Kretą žiemą nėra taip sudėtinga kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio (kelionės planą su aviabilietų kainomis pateikiau https://www.manokreta.lt/post/atostogos-kretoje-ziema). Dabar surašau pastebėjimus, kokio oro žiemą saloje tikėtis ir kokias datas įsidėmėti 🕵️‍♀️♑️ SAUSIS nenuspėjamas ir neprognozuojamas: gali ir saulutė žeme ridinėtis, gali ir lyti kaip iš kibiro. Vidutinė sausio oro temperatūra Kretoje yra +9-15°C. Bet įprasta, kad sausį būna net labai saulėtų dienų – į salą atkeliauja dar senovės graikų aprašytos Alkionės dienos, savotiška bobų vasara, kai oras sušyla iki +25°C ☀️ Neįmanoma tiksliai numatyti, kada prasidės Alkionės dienos ir kaip ilgai jos užtruks, bet skrendant į Kretą sausį reikėtų nusiteikti būtent joms! Jei gruodį nebūna didelių audrų, sausį galima tikėtis išsimaudyti ne itin atšalusioje jūroje: kai kuriuose paplūdimiuose vanduo gali būti +18-19°C.


Sausio pradžioje reikia nusiteikti labai šventiškoms nuotaikoms, kai susirenka smagios kompanijos raikyti naujametinio 'vasilopitos' pyrago, šventinami vandenys per Epifanios šventę (sausio 6 d., nedarbo diena), vardadienį trankiai švenčia visi salos Janiai ir Joanos (sausio 7 d.). Sala žaliuoja, alyvuogės renkamos visu pajėgumu, o įsisukęs į apelsinų sodus jautiesi kaip rojuje. Sausiui persiritus į antrą pusę citrusinių asortimentas pasipildo greipfrutais, bergamotėmis, citronais 🍈 Sausio 17 d. vardadienį švenčia visi salos Adoniai. Mėnesio pabaigoje migdolmedžių sodai apsipila rožiniais baltais žiedais, mirgėdami apsnigtų kalnų fone. Beje, viena smagiausių atrakcijų sausį – pakilti iki sniego Kretos kalnuose.


♒️ VASARIS savo vidutine temperatūra mažai kuo skiriasi nuo sausio, todėl jūroje vanduo atvėsta iki +15°C – žemesnės vandens temperatūros prie Kretos krantų nebūna. Kai šviečia saulė, maudynės tokiame vandenyje – ir šioks toks iššūkis, ir smagumas! Vasarį virš Kretos vyksta tikras oro masių karas: šaltas oras plūsta iš šiaurės, šiltas – iš pietų, todėl norint pabėgti nuo darganos reikia sekti orų prognozes skirtinguose regionuose: taip galima pabėgti nuo blogo oro ir tuo pačiu atrasti kitų salos regionų grožį 🌤


Vasaris – šventiškiausias žiemos mėnuo, nes prasideda pasiruošimas didžiajam velykiniam pasnininkui: persirengėlių karnavalai šį vasarį Kretą drebins nuo vasario 9 d., daugiausia jų vyks nuo Dūmų ketvirtadienio (vasario 20 d.), kai visa sala pakvimpa ant žarijų kepama mėsa. Nežabotos Didžiojo karnavalo šėlionės 2020 metais Kretą užlies vasario 29 ir kovo 1 d. – tomis dienomis pats didžiausias karanavalas su daugiatūkstine persirengėlių minia tradiciškai vyks Retimno mieste 🦸‍♂️ Vasaris – ir vyno mėnuo: įprastai mėnesio viduryje Heraklione ir Chanijoje vyksta garsiosios vyno parodos, kur naujausią savo produkciją pristato Kretos vyndariai.


♓️ KOVAS Kretoje po truputį pradeda kvepėti pavasariu, nes žiemiškai žali kalvų šlaitai pasidabina geltonais žiedais: pradeda žydėti gumbenės, dygieji lėpštai, mimozos. Oras ima šilti, vidutinė kovo oro temperatūra Kretoje yra +10-17°C. Dažnokai atsisuka vėjas iš pietryčių, į salą atnešdamas sausą karštį ir Sacharos dulkių, kurios iškrisdamos su lietumi rusvai nudažo augalus, kelius, gatves, namus, automobilius ir t.t. 🌬 Kai vėjas nurimsta, saloje gali kurį laiką užsilaikyti ir labai vasariška +20-25°C temperatūra, bet vanduo jūroje šyla lėtai – kovo gale seklesniuose paplūdimiuose būna +18-19°C.


2020-aisiais kovas prasidės nuo Didžiojo karnavalo (kovo 1 d.) šėlionių ir Švariojo pirmadienio kovo 2 d. – tai bus nedarbo diena, per kurią šeimininkės tvarko namus ir ruošia pasninko užstales svečiams: tądien nori nenori atsidursi prie bemėsėmis vaišėmis nukrauto stalo. Dar viena nedarbo diena – kovo 25 d., kai paradais ir vėlgi užstalėmis švenčiama Graikijos nepriklausomybės diena. Prieš ją įprastai organizuoju ir Kretos lietuvių susitikimą, į kurį kviečiu visus tuo metu saloje esančius lietuvius 🇱🇹 Per tokius susitikimus, be abejo, irgi skaniai valgom, bet prieš tai gerokai pajudam – juk kada, jei ne kovo gale, traukti į kalnus grožėtis pavasariškais Kretos žiedais, upeliais ir kriokliais!


⚛️ TOKIA ŽIEMA KRETOJE. Kaip rašiau https://www.manokreta.lt/post/atostogos-kretoje-ziema žinutėje, jei reikia pagalbos planuojantis žiemos atostogas Kretoje, rašykite man el. paštu manokreta@gmail.com – mielai padėsiu konkrečiais patarimais. O netrukus pasidalinsiu nedideliu planu, iš kokių sudedamųjų dalių siūlyčiau dėliotis žiemos atostogas Kretoje. Be abejo, viešnagė apelsinų sode į atostogų planą jau įtraukta 😉 🍊 ☀️


#manokreta #oraiKretoje #atostogosKretoje #žiemaKretoje #apelsinai #Kretosšventės #AudriusManoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.