Kokia Kreta žiemą?
„Artėjant žiemai Kreta sužaliuoja“, – turbūt per kiekvieną MANO KRETOS ekskursiją šiemet tą sakiau, nes visada būdavo kas paklausia, kokia Kreta būna žiemą? Štai prašom: iki žiemos pradžios saloje liko 10 dienų (kretiečiai metų laikus linkę skirstyti pagal saulėgrįžas ir lygiadienius) ir žemė pasidengė žaliu patalu, nes jau du mėnesius iš eilės netrūksta nei lietaus, nei saulėtų dienų.

Tik vienas niuansas: dabartinį ryškų žalumą apgyvendintose Kretos teritorijose suteikia ne garsieji salos žolynai, o invazinis augalas – statusis kiškiakopūstis (lot. oxalis stricta). Į salą jį ūkininkai atsigabeno dėl dviejų priežasčių. Pirma, kiškio kopūstų neėda avys ir ožkos, todėl jie buvo sėjami po alyvmedžiais: kad raguotosios ten neitų ir kartu su žole jaunų šakelių neskabytų, ir savo mėšlo nepaliktų – jis rūgština žemę. Antra, renkant alyvuoges tiesti tinklus ant kiškio kopūstų patalo – kur kas paprasčiau nei ant įprastos gana dygios Kretos žemės paklotės. Ir šienauti kiškiakopūsčius lengviau nei kietus dygliukus.
Tačiau lazda turi du galus: kiškio kopūstai dauginasi greičiau nei kiškiai, užimdami tas teritorijas, kurios tūkstantmečiais priklausė endeminiams Kretos augalams. Kovoti su jų plitimu kretiečiai nemato prasmės, juolab gajūs trilapiai per daug nesiveržia ten, kur žemė nėra dirbama ir papildomai nelaistoma. Kur žmonės žemę dirba, ten statieji kiškiakopūsčiai žaliuoja. ☘️☘️☘️
#manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretospeizažas #žiemaKretoje
#Kretosaugalai #Kretosgėlės #statusiskiškiakopūstis #oxalisstricta