google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Kas yra erika?

Erika ir pypkės. Vedžiodamas šunį vakar nusprendžiau palypėti aukščiau ant kalvos, o ten laukė pažintis su dar viena anksčiau nepastebėta Kretos floros atstove – smulkiais žiedeliais apsipylusia medeline erika, kuriai ditirambų negaili... pypkiuotojai!


🌿 Erika. Taip, augalo pavadinimas toks pats kaip ir Lietuvoje puikiai žinomo moteriško vardo. Kalbotyros istorikai spėja, kad romėnų gamtininkas Gajus Plinijus Vyresnysis prieš 2000 metų rašydamas savo „Gamtos istoriją“ (lot. Naturalis historia) šiam augalui apibūdinti tiesiog sulotynino jo graikišką pavadinimą 'eriki' (gr. ερείκη) – jis kildinamas iš panašiai skambančio senosios graikų kalbos žodžio, reiškiančio lengvai lūžtančias šakeles. Šitaip erikos pavadinimas buvo duotas daugiau kaip 800 augalų vienijančiai genčiai. Mano aptiktoji – medelinė erika (lot. erica arborea) – be jokio pasipriešinimo patvirtino savo pavadinimą: jos šakelės išties lengvai lūžta.


💭 Pypkės. Kai Kolumbas ir jo pasekėjai į Europą iš Amerikos atvežė ne tik bulves, pomidorus, kakavą, bet ir tabaką, amatininkai gavo naujo darbo – gaminti jo rūkymui skirtas pypkes. Spėju, daug įvairiausių medžių buvo paversta pypkėmis, kol kažkuris iš pypkdarių pastebėjo, kad pypkėms idealiai tinka tarp medelinės erikos šaknų ir šakų per 30–60 metų užaugantis itin kietas sumedėjęs gumbas, kurį prancūzai pavadino 'brujė' (pranc. bruyère). Pypkiuotojams labiau žinomas angliškas pavadinimas – 'briar', lietuviškai iš jo pagamintos pypkės taip ir vadinamos – briarais arba briaro pypkėmis. Beje, kartais jos painiojamos su folkloro apdainuotomis kukavinėmis pypkėmis, bet pastarosios gaminamos iš kitų, Lietuvoje geriau žinomų krūmų – kukmedžių – gumbų. Dėl to jos ir kukavinės!


🚭 Rūkymas kenkia sveikatai. Ką gali žinoti, gal dėl to medelinės erikos Kretoje auga, žaliuoja, žydi tokiais gražiais varpeliais ir jokių amatininkų nedomina. Juk sveikata – svarbiausia!


Būkime sveiki! 💪 Liekame namie! 🏠 Tyrinėjame aplinką 🕵️‍♂️ #manokreta #Kretosžiedai #pavasarisKretoje #erika #pypkės #liekamnamie #būkimesveiki #kreta #crete #AudriusManoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.