google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Kas skatina keliauti? – 8 dalis. LIETUVIAI

„Rekomenduoju šį viešbutį: jame mėgsta apsistoti lietuviai, o savininkai net pramoko lietuvių kalbos“, – dažnokai taip keliautojams iš Lietuvos pristatau nedidelį šeimyninį viešbutuką šalia Retimno miesto Kretoje. Ir vis negaliu pamiršti vieno atsakymo, kuris mane suglumino prieš kokius 3-4 metus pirmąkart pateikus tokią rekomendaciją: „Oi ne! Mes nenorim gyventi ten, kur būna lietuvių. Kuo toliau nuo jų!“


Tarsi šlapiu skuduru per veidą. Įdomiausia, kad taip parašė žmogus, kuris prieš tai guodėsi nemokąs anglų kalbos ir sukantis galvą, kaip jam reikės per atostogas susikalbėti su kretiečiais. Jau tada man kirbėjo mintis pasiūlyti lietuviams asmenines ekskursijas Kretoje, bet po kiekvieno panašaus atsakymo (tokių buvo ne vienas) vis kankindavo abejonės: o gal neverta prasidėti su tėvynainiais, jeigu jie vieni kitų šitaip vengia?


Kas bus, jei per ekskursiją į vieną automobilį atsisės fotomenininkė su Anglijoje uždarbiaujančiu statybininku? Juk kai tarsiuos su jais dėl ekskursijų, neklausiu, kuo jie užsiima, kokioms socialinėms grupėms priklauso ir kiek alaus per dieną išgeria! Pamenu, kartą išpylė šaltas prakaitas, kai atvažiavęs pasiimti savo keliautojų pamačiau, kad į ekskursiją kartu su rafinuotomis Kauno damomis važiuos kietas Panevėžio bičas su piršto storumo aukso grandine ir grožio industriją įsimylėjusia drauge ant kaklo. Tačiau...


Lietuvių kalba daro stebuklus! Ji vienija, nepaisydama išsilavinimo, pomėgių, požiūrių ar piniginės storio. Buvo gražu žiūrėt, kaip Kauno poniutės per ekskursiją susiburkavo su auksine porele ir net pasikeitė telefono numeriais! Be abejo, iš pradžių jie vieni į kitus kreivai žiūrėjo ir pasakojimais bei istorijomis teko nutiesti ne vieną supratingumo tiltą, bet užtat galiausiai tarpusavyje čiauškėjo tarsi būtų seniai pažįstami.


Dar labiau vienijančią lietuvių kalbos stiprybę pajunti nekeliaudamas, o gyvendamas už Lietuvos ribų. Per ketvirtadienį (vasario 22 d.) Lietuvos ambasados Graikijoje surengtą atkurtos valstybės šimtmečio iškilmingą priėmimą negalėjau atsigerėti kaip bet kokius barjerus tirpdo lietuvių kalba, kurią, beje, atkaklių lietuvių merginų dėka jau supranta ir graikai.


„Jų negalima šitaip paprastai paleisti! Jie juk ne kasdien iš Kretos į Atėnus atvažiuoja!“ – kai išgirsti tokius žodžius iš žmogaus, su kuriuo normaliai pasikalbi pirmą kartą gyvenime, supranti, kad lietuvių kalba – kur kas daugiau negu vien tik komunikacijos priemonė.

Kuo toliau, tuo labiau savo kailiu patiriu, kad egzistuoja globali Lietuva, apie kurią vis garsiau kalbama. Ir labai tikiuosi, kad ji bus tokia pat stipri kaip globali Graikija. Nes kad ir kur begyventų – JAV, Australijoje, Vokietijoje, Italijoje, Albanijoje, PAR ar Kanadoje (išvardintose valstybėse gyvena daugiau kaip 200 tūkst. graikų, o vien tik JAV – apie 2 milijonai) – graikas išliks graiku ir susiras graiką. Skaičiuojama, kad Graikijoje ir Kipre gyvena apie 11 mln. graikų, bet dar apie 5 mln. graikų yra išsibarstę po visą pasaulį. Ir jie net neketina tapti kažkuo kitu, jie buvo ir bus graikais. Jei netikite, pažiūrėkite abi filmo „Mano storos graikiškos vestuvės“ dalis.


Globali Lietuva dar tik kuriasi, bet jau žinau, kad Islandijoje manęs su žmona laukia Jurgita ir Svajūnas, Kipre – Rokas ir Ugnė, Londone – Antanas ir Daiva. Žinau, kad nuvykęs į Škotiją būtinai susitiksiu su Milda, susiruošęs į Berlyną susisieksiu su Lina, o vykdamas į Italiją – su Elze ir Aida. Sicilijoje norėčiau gyvai susipažinti su Margarita, Lefkadoje – su Neringa, Karpate – su Indre, Santorinyje – su Aura. Atėnuose išvis neprapulsiu, nes ten yra Monika ir Viktorija (jodvi mudu su žmona paragino Atėnuose užlipti ant mūzų kalvos asmenukei su vaizdu į Akropolį), dvi Akvilės, Raimis, Lina, Jurgita, Rasa bei daugelis kitų geranoriškų lietuvių, o taip pat Lietuvos ambasada Karaliaus Konstantino prospekte, kur užsukęs visada jaučiuosi laukiamu svečiu.


Tad linkiu visiems kraunantis lagaminus kelionėms po pasaulį nusiteikti pažinti globalią Lietuvą. Ji stiprėja. Ir bus dar stipresnė, jei palaikysime vieni kitus! Gerų kelionių! Ir iki susitikimo Kretoje!


► Kitas apybraižos „Kas skatina keliauti?“ dalis rasite čia >> Kas skatina keliauti? – 1 dalis. VELNIAS IŠ TABAKINĖS

Kas skatina keliauti? – 2 dalis. XVII AMŽIAUS BESTSELERIS

Kas skatina keliauti? – 3 dalis. LIETUVĖ IŠ ŠVEDIJOS

Kas skatina keliauti? – 4 dalis. PROGOS ŠVĘSTI

Kas skatina keliauti? – 5 dalis. PASNINKAS

Kas skatina keliauti? – 6 dalis. STEBUKLO TROŠKIMAS

Kas skatina keliauti? – 7 dalis. SKONIŲ PAIEŠKA

Kas skatina keliauti? – 8 dalis. LIETUVIAI #manokreta #GlobaliLietuva #Lietuviai #Atėnai #Kreta #kasskatinakeliauti

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.