google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Abipus Karydaki akveduko

Vienas neatsargus žingsnis – ir nugarmėsi žemyn į žalumoje paskendusio Sylamos tarpeklio dugną. Bet užlipus ant Karydaki akveduko geriau apie tai negalvoti, žiūrėti po kojomis ir prieš žengiant kiekvieną žingsnį gerai apsižiūrėti. Šiek tiek ekstremalu, bet įveikiama, jei tik nėra nepamatuotos aukščio baimės. Ant Karydaki akveduko šiaurinės pusės dar galima įžiūrėti aptrupėjusį garsiosios venecijiečių Morosini giminės herbą, šalia kurio įrašyti ir statybos metai – 1627.

Akvedukas buvo grandiozinio inžinierinio projekto dalimi. Tuo metu Kretą valdžiusio Venecijos Respublikos dožo Pietro Morosini pavedimu inžinieriai Zorzi Corner, Raffaello Monnani ir Francesco Basilicata suprojektavo ir per 14 mėnesių pastatė net 15 kilometrų ilgio vandentiekį, kuriuo 1628 metais balandžio 25 d. per Venecijos globėjo šv.Marko šventę pradėjo tekėti vanduo nuo Jiouchtas kalno į Kretos sostinę Kandiją (dabartinį Heraklioną), kurios gyventojai kentė geriamo vandens nepriteklių.

Dabar Herakliono architektūriniu simboliu laikomas Morosini, arba kitaip dar vadinamas Liūtų fontanas buvo ta vieta, į kurią atitekėdavo Jiouchtas kalno papėdės vanduo. Fontanas buvo pastatytas ne dėl grožio, o tam, kad iki valiai pagirdytų miestiečius. Norint apsaugoti akmeninius vandentiekio vamzdžius buvo uždrausta sodinti medžius šalia jo arčiau kaip per 10 pėdų. Draudimas galiojo ir Kretą okupavus Osmanų imperijai, o vanduo šiuo vandentiekiu į Heraklioną tekėjo iki pat 1927 metų! Karydaki akvedukas dabar – paminklas venecijiečių inžinierijai, o tuo pačiu ir tiltas tiems, kas nori pėsčiomis pereiti iš vienos Sylamos tarpeklio pusės į kitą. Perėjus akveduku iš rytų į vakarus pėsčiųjų taku galima nueiti iki netoliese esančių Panagia Karydakiani vienuolyno griuvėsių. Šalia šio vienuolyno ir trykšta šaltinis, kurio vanduo nukeliaudavo iki pat Herakliono centrinės aikštės fontano. Vienuolynas uždarytas, o vienuoliai priverstinai iškeldinti dar 1627 metais, kai buvo pradėta akveduko statyba. Šitaip tuometinė valdžia siekė sumažinti bet kokio sabotažo tikimybę iki minimumo. Pasivaikščiojimą šalia Karidaki akveduko nuo šiol įtrauksiu į savo ekskursijų maršrutus. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretospeizažas #kalnai #Kretoskalnai #tarpekliai #Kretostarpekliai #Karydaki #žiemaKretoje

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.