google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Kalėdų duona "christopsomo"

– Kur galėčiau įsigyti šitos duonos? Norėčiau ją rytoj laužyti su draugais, – paklausiau bičiulio Panajočio po to, kai jis man priminė, kad Kalėdos Kretoje neįsivaizduojamos be 'christopsomo' (gr. χριστόψωμο) – Kristaus duonos. – Brolio kepykloje dar ne vienas kepalas guli, gali prigriebti, – atsakė Panajotis. – Deja, neišeis, – nusiminiau skėsteldamas rankomis, – mačiau, kad tavo brolio Dimitrio kepykla jau uždaryta. – Nieko tokio, tuoj atidarysiu, – mostelėjo bičiulis nuo vinies nusikabindamas raktą.

Kretos kaimuose parduotuvės dažnai atsidaro tada, kai pirkėjui reikia. Taip ir kepyklos durys atsivėrė tik dėl mano noro įsigyti 'christopsomo' – specialiai prieš Kalėdas iš pačių geriausių miltų kepamos baltos saldžios mielinės duonos, lietuviškiau sakant, pyrago, kuris visada puošiamas kryžiumi, nurodančiu, jog tai – Kristaus duona. Dažniausiai 'christopsomo' gardinama riešutais, todėl ir Dimitrio duonos kryžiaus centre pūpso įkeptas graikiškas riešutas.

'Christopsomo' man kažkiek primena lietuvišką kalėdaitį: be jos neįsivaizduojami kalėdiniai pietūs, jos jokiais būdais negalima raikyti peiliu – ji laužoma rankomis ir išdalijama visiems, sėdintiems prie šventinio stalo. Pagal tradiciją dažniausiai tą daro vyriausias asmuo arba šeimos galva. Istorikai neabejoja, kad ši kalėdinės duonos kepimo ir laužymo tradicija atkeliavo dar iš antikos, kaip ir lietuviško kalėdaičio laužymas – iš pagonybės tradicijų, kai kalėdaitį atstodavo... duonos kepalas!

Kalėdiniai linkėjimai iš Kretos! 🥧🏺 #manokreta #KalėdosKretoje #žiemaKretoje #maistasKretoje #Kretosvalgiai #Kalėdųvalgiai #christopsomo

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.