google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Įdomios "Daiktų istorijos"

Vietoj vakaro filmo – „Daiktų istorijos“ su Kretos magnetuku laidos vedėjo rankose. Tai viena mėgstamiausių mano lietuviškos TV laidų, todėl dvigubai maloniau dalintis laidos kūrėjų pasakojimu apie lietuvį, kurio pavardė iki šių dienų su didele pagarba tariama visoje Graikijoje.

Iš Balviniškių kaimo šalia Ašmenos kilęs lietuvis Zigmuntas Mineika (gr. Ζίγκμουντ Μινέικο) – Graikijos garbės pilietis, toks statusas jam suteiktas 1910 metais po daugelio šalies labui nuveiktų darbų: jis dalyvavo graikų kovose su okupantais turkais, sudarinėjo žemėlapius, tyrinėjo Graikijos archeologinius paminklus, dirbo inžinieriumi kuriant šalies infrastruktūrą ir t.t. 1913 m. tuometinis Graikijos premjeras Elefterijas Venizelas apdovanojo Zigmuntą Mineiką Graikijos Respublikos Gelbėtojo ordinu (gr. Τάγμα του Σωτήρος).

Apie visus mūsų iškilaus tautiečio nuopelnus TV laidoje išsamiai pasakoja jo gyvenimo vingius ištyrinėjęs kolega žurnalistas Česlovas Iškauskas ir žingeidusis „Daiktų istorijų“ vedėjas Saulius Pilinkus, kuris savo pasakojimą pradėjęs nuo magnetuko su užrašu „Kriti“ – KΡΗΤΗ (liet. Kreta), deja, taip ir nepasako, kuo gi Zigmuntas Mineika nusipelnė Kretai? Todėl mielai papildau: Kreta osmanų buvo okupuota net 70 metų ilgiau nei žemyninė Graikija – iki pat 1898-ųjų (Graikija iš Osmanų imperijos okupacijos išsivadavo 1828 m.) ir Zigmuntas Mineika tiesiogiai prisidėjo prie Kretos išlaisvinimo: 1897–1898 metais jis buvo Kretos sukilimo vykdomojo komiteto nariu. Kaip gera žinoti, kad ir lietuvis prisidėjo prie Kretos laisvės!

Pažiūrėti "Daiktų istorijos" laidą apie Zigmuntą Mineiką galite čia: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000096460/lietuviskasis-grafas-montekristas-nuo-mirties-bausmes-issivadaves-sukilelis-zigmuntas-mineika

Labai rekomenduoju pažiūrėti ir kitas „Daiktų istorijas“: jas rasite LRT mediatekoje: https://www.lrt.lt/mediateka/video/daiktu-istorijos – puiki proga praplėsti akiratį užuot rypavus apie pasaulio pabaigą. Gero žiūrėjimo! 👍 📽 👁 #manokreta #Daiktųistorijos #LRT #LRTmediateka #Kretosistorijos #Graikijoslietuviai #PasaulioLietuva #AudriusManoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.