google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Heraklionas: Koules – Kretos sostinės venecijietiškoji tvirtovė

Pagaliau galima įeiti pasižvalgyti į Koules – Kretos sostinės Herakliono ryškiausią istorinį pastatą, venecijietišką tvirtovę, šimtus metų saugojusią miestą nuo užpuolikų iš jūros. Po kelis metus trukusios rekonstrukcijos ji atverta lankytojams.

Masyvus fortas, kurio sienų storis vietomis siekia net 8,7 metro, buvo pastatytas 1540 metais, vykdant 1462 m. Venecijos respublikos senato patvirtintą programą dėl Kandijos miesto (taip tuo metu vadinosi Heraklionas) gynybinių įtvirtinimų. Koules forto statyba buvo pradėta 1523 m., kai Venecijos kunigaikštis Markas Miniosas pasiūlė nugriauti toje pačioje vietoje stovėjusį dar IX amžiuje arabų pastatytą, o vėliau ne kartą Bizantijos imperijos karių atnaujintą bokštą, vadintą Castellum Comunis, nes jis buvo skirtas ne tik gynybai, bet ir susirinkimams.

Statant forto pagrindą jūroje buvo panaudoti senojo minojietiško uosto akmenys, taip pat buvo nuskandinti keli akmenų prikrauti seni laivai. Dviejų dalių tvirtovėje buvo įrengta 26 patalpos skirtingoms reikmėms: joje buvo kareivinės, sandėliai, kalėjimas, vandens saugyklos, bažnyčia, net malūnas ir kepykla. Forte įprastai būdavo sukaupta tiek atsargų, kad jis galėjo atlaikyti kelių mėnesių apsiaustį be jokių papildymų iš išorės.


Trys tvirtovės sienos buvo papuoštos marmuriniais sparnuotais liūtais – Venecijos respublikos simboliais, kurie nepaisant karų ir jūros erozijos ligi šiol išliko ant Koules sienų. Venecijiečiai tvirtovę pavadino jūros uola – 'Rocca al Mare', kartais vadino jūros tvirtove – 'Castello a Mare'. Bet nuo Osmanų imperijos okupacijos metų graikams ji tapo tiesiog Koules (gr. Κούλες) – tvirtovė.


1645-1669 m. per Kretos karą Koules neatlaikė daugiau nei 20 metų trukusios apsiausties, buvo užimta Osmanų imperijos karių, kurie miesto gynybos tikslams tvirtovę naudojo iki pat Kretos okupacijos pabaigos, t.y. 1898 metų. Vėliau fortas buvo naudojamas kaip sandėlis, kol galiausiai XX a. pabaigoje buvo atiduotas į paveldosaugininkų bei restauratorių rankas. Jų dėka dabar galima grožėtis Koules didybe tiek iš išorės, tiek iš vidaus. Po rekonstrukcijos tvirtovės viduje įrengta ekspozicija. Joje be kita ko eksponuojami antikiniai daiktai, kuriuos iš paskendusių antikos laivų šalia Herakliono ištraukė garsus prancūzų mokslininkas ir dokumentinių filmų kūrėjas Jacques-Yves Cousteau.


Virtualiai pasivaikščioti po Koules galite žiūrėdami įspūdingą Nikos Sarantos sukurtą vaizdo apžvalgą – spauskite čia: https://youtu.be/uJrB0iECsUs

#manokreta #atostogosKretoje #ekskurijosKretoje #Heraklionas #HeraklionasKreta #Koules

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.