google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Kai Heraklionas buvo Kandija

„Girdėjau, Heraklionas – labai gražus miestas“, – parašė man viena keliautoja. „Taip, jis buvo gražus“, – atsakiau. BUVO. Muo XVI iki XX amžiaus vidurio jis buvo didingesnis ir greičiausiai gražesnis už Chaniją ir Retimną – du Kretos miestus, kurie išsaugojo jaukius venecijietiškos architektūros senamiesčius. Tuometinės salos sostinės, kuri vadinosi ne Heraklionu, o Kandija, didybę dabar galima tik įsivaizduoti studijuojant vieną įspūdingiausių Kretos istorijos muziejaus eksponatų – XVI a. Kandijos miesto maketą.

Prie laivų statyklų arkados dabar vingiuoja vienas svarbiausių Herakliono aplinkelių, nors, kaip matote, ten buvo vanduo. Ilgas pastatas tolumoje dešinėje – tai kareivių kazarmos, dabar jų nelikę nė pusės, jose įkurti butai, kavinės, parduotuvėlės. Didžiulis pastatas kairėje prie pat gynybinės sienos – tai didinga Kristaus Atpirkėjo bažnyčia, kuri Osmanų imperijos okupacijos metais buvo paversta mečete, dedikuota Valide Sultan – sultono motinai. Deja, šio pastato egzistavimą dabar primena tik rotondos pavidalo kavinė prie Vitsentzo Kornaro aikštės.


„80 proc. Kandijos palikimo sugriovė vokiečių bombonešiai per II pasaulinį karą, 20 proc. – mes patys, graikai“, – neslėpdamas apmaudo man sakė muziejininkas, mielai dalinęsis savo žiniomis apie senąjį Heraklioną. Pasirodo, minėtoji Valide mečetė atlaikė nacistų bombardavimus, bet neatlaikė graikų karinės diktatūros: apie 1970-uosius generolas Stylianos Pattakos inicijavo pastato nugriovimą, motyvuodamas tuo, kad neprižiūrimas ir apleistas jis kelia pavojų miestiečiams. Iš tiesų pastatas buvo tvirtas: sakoma, kad akmeninei bažnyčiai-mečetei nugriauti reikėjo daugiau dinamito negu jo buvo panaudota Kretoje per karą. Bet pastatas griuvo, nes generolo aplinkai buvo svarbiau vietoj jo pastatyti nykų betoninį daugiabutį.


Heraklionas yra kupinas istorijų, tačiau norint į jas įsijausti reikia gero miestą žinančio gido ir... laiko. Kaip sakė vienas mano bičiulis, mažiausiai – trijų dienų, nes, pasak jo, pirmą dieną Heraklionu pasibjaurėsi, antrą – pasistengsi jį suprasti, trečią – galbūt įsimylėsi.


Jei per savo atostogas Kretoje galite Heraklionui skirti tris arba daugiau dienų, pradėkite pažintį su juo nuo Kretos istorijos muziejaus. Daugiau informacijos apie muziejų anglų ir graikų kalbomis rasite čia: http://www.historical-museum.gr/ #manokreta #atostogosKretoje #istorijosKretoje #Kretosistorijos #istorijosmuziejus #Heraklionas #Heraklion #HeraklionHistoricalMuseum

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.