google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Halepa – vienuolynas su audringa istorija

Jei sakote, kad Kretoje jus mažiausiai domina vienuolynai, spėju, kad nė viename iš jų nesate buvę. Daugelis salos vienuolynų pastatyti fantastiško grožio vietose. Tą puikiai iliustruoja ši nuotrauka, daryta lankantis Halepos vienuolyne.

Atrodo, kad kažkas jo nebaigė statyti. Virš Mylopotamos slėnio esantis Halepa vienuolynas – vienas gražiausių ir keisčiausių Kretoje. Gražus, nes iš visų pusių apjuostas kalvomis ir Psiloričio kalnais. Keistas, nes jo bažnyčia įrėminta nebaigtomis statyti sienomis. Halepa kaip veikiantis moterų vienuolynas pirmąkart paminėtas 1555 metais Kretą valdžiusių venecijiečių notariniuose dokumentuose. Vėliau salą okupavusi Osmanų imperijos valdžia pasišovė išnaikinti visus Mylopotamos vienuolynus: 1646 m. turkų kareiviai nusiaubė Halepą ir išžagino vienuoles.

Šiek tiek atslūgus okupacijos pogromams 1673 m. Halepoje įsikūrė vyrų vienuolynas. Jis netrukus suklestėjo kaip vienas svarbiausių regiono dvasinių centrų. Bet XIX a. pradžioje prasidėjus kretiečių laisvės kovoms tapo vienu iš sukilėlių centrų, todėl ne kartą buvo griautas, degintas ir aplaistytas kovotojų krauju. 1885 m. vienuolynui ėmęs vadovauti tėvas Plumis pradėjo Halepos rekonstrukciją. Būtent jo pavedimu aplink Jėzaus gimimo ir Išganytojo Atsimainymo cerkvę pastatytos naujų maldos namų sienos, bet darbas neužbaigtas dėl atsinaujinusių pasipriešinimo kovų prieš turkų okupaciją. 1900 m. Halepos vienuolynas kaip ir šimtai kitų vienuolynų Kretoje sustabdė savo veiklą, o 1950 m. jis buvo visiškai apleistas. Dar neseniai Halepa priminė beformius griuvėsius. 1997 m. pradėti jo atstatymo darbai, kurie vyksta iki šiol. Vaikštant aplink vienuolyną belieka tik spėlioti, kurie griuvėsiai bus prikelti naujam gyvenimui, o kurie taip ir liks audringą Kretos istoriją liudijančiais griuvėsiais. #manokreta #atostogosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje #vienuolynaiKretoje #vienuolynasKretoje #Halepa #Psiloritis #Mylopotamos

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.