google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Tūkstantmetė gražuolė prie Roukani kaimo

Cerkvė, kuriai 1000 metų. Stebėtinai gerai išsilaikiusi. Apsupta ne ką jaunesnių ąžuolų ir alyvmedžių. Vakarine puse žvelgianti į šiuo metu sniege paskendusius Psiloričio kalnus.

Pasak istorikų, klasikinė bizantinė kryžiaus formos Agios Ioannis cerkvė Roukani kaime netoli Herakliono pastatyta XI amžiuje, antruoju Bizantijos imperijos valdymo Kretoje laikotarpiu. Archeologai sako, kad cerkvė buvo gana didelio vienuolyno dalimi, nes 2000 metais vykdant kasinėjimus šalia jos buvo rastos didelės venecijietiško periodo (XIII-XVI a.) kapinės ir pastatų pamatai. Tačiau dokumentuose Roukani vienuolynas retai minimas, spėjama, kad jis buvo sugriautas per vieną iš sukilimo venecijiečių arba ankstyvaisiais Osmanų imperijos okupacijos metais. Vienintelis akivaizdus vienuolyno liudytojas – per kasinėjimus rastas igumeno Andreaso antspaudas, kuris dabar eksponuojamas Herakliono istorijos muziejuje.


Architektūros istorikai žavisi Agios Ioannis cerkvės konstrukcija: pastatyti tokio tipo šventyklai reikėjo specialių žinių, todėl neabejojama, kad jos statybai buvo atsiųsti amatininkai iš Bizantijos imperijos širdies – Konstantinopolio. Žinoma, kad XI-XII amžiuje buvo pastatyta daug panašaus tipo cerkvių Kretoje įtvirtinant krikščionišką tikėjimą po arabų okupacijos, bet dauguma iš jų buvo sugriautos vėliau salą okupavus venecijiečiams ir osmanams. XX a. pradžioje Kretoje dirbęs garsus italų archeologas Giuseppe Gerola aprašė Agios Ioannis cerkvę, paminėdamas, kad keliose vietose yra įgriuvęs jos stogas, o senąsias freskas galutinai sunaikinusi drėgmė.


Agios Ioannis cerkvė dabar restauruota. Tuo metu, kai užsukome jos apžiūrėti, deja, buvo užrakinta, todėl tik per langų ir durų plyšius galėjome įsitikinti, kad viduje jokių puošybos elementų nėra, bet sienos kažkodėl netinkuotos ir nė kiek netvarkytos – gali būti, kad jos laukia dar vieno restauratorių vizito. #manokreta #atostogosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje #AgiosIoannis #Roukani #Psiloritis

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.