google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Žalumoje pasislėpusi unikali šv. Fanurijaus Rodiečio cerkvė

Regionas, kuriame kovo 19 d. (2017) vyks Kretos lietuvių susitikimas, garsėja sakralinėmis vietomis. Viena iš jų – buvęs Panagia Kera Eleousa arba, lietuviškiau sakant, Gailestingosios Dievo Motinos vyrų vienuolynas, iš kurio iki mūsų dienų išliko įspūdinga tūkstantmetė šv. Fanurijaus Rodiečio trijų navų cerkvė. Ją dabar prižiūri Agia Irini vienuolyno seserys (pro pastarąjį tikrai pravažiuosime kovo 19-ąją) ir šalia esančio Kitharidos kaimo žmonės.

Šiai cerkvei – mažiausiai 800 metų! Pirmąkart Gailestingosios Dievo Motinos vienuolynas minimas XI amžiaus raštuose, o vėlesniuose dokumentuose įrašytos ir tikslios datos: pavyzdžiui, tiksliai žinoma, kad 1175 metais pagrindinė vienuolyno cerkvė perstatyta ant senosios pamatų – tuo metu pastatytos trys kupolais dengtos cerkvės navos, skirtos šventajam Charalambui, šventajam Fanurijui ir Dievo Motinos ėmimui į dangų. Toks navų dengimas kupolais – labai retas senųjų Kretos cerkvių architektūroje.


Tiksliai nežinoma, kada, bet greičiausiai apie XV-XVI amžių prie senosios cerkvės buvo pastatytas priestatas su varpine. Jo ekstrejeras buvo puoštas į sienas įmūrytomis keraminėmis lėkštelėmis, kurios išliko savo vietose (deja, ne visos) nepaisant vienuolyną siaubusių negandų: 1822 metais visi jo vienuoliai buvo žiauriai išžudyti Osmanų imperijos karių, o vienuolynas sudegintas. Apmaudžiausia, kad tame gaisre sudegė ir ypatingai turtinga vienuolyno biblioteka.


Nuo 1825 metų vienuolynas bandė atsigauti, 1844-1866 m. jis vėl buvo tapęs švietimo židiniu su savo mokykla, bet 1866-ųjų graikų sukilimas tapo pretekstu osmanams galutinai sugriauti ir vienuolyną, ir mokyklą. Kitharidos gyventojai sako, kad šv. Fanurijaus cerkvė išliko per stebuklą. Deja, ji išsaugojo tik nepakartojamą savo eksterjerą, nes cerkvės interjerą puošusios freskos sunyko po gaisrų. Nepaisant to, šie graikų ortodoksų maldos namai – vieni unikaliausių Kretoje.

#manokreta #atostogosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje #vienuolynaiKretoje #vienuolynasKretoje #FanurijusRodietis #PanagiaKeraEleousa #Kitharida

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.