google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Dūmų ketvirtadienis "Tsiknopempti"

Švenčia lietuviai, švenčia ir graikai. Tik ne laisvės, o ant žarijų keptos mėsos šventę. Taip jau sutapo, kad šiemet vasario 16 d. Kretoje ir visoje Graikijoje švenčiamas dūmų ketvirtadienis 'Tsiknopempti' (gr. Τσικνοπέμπτη) – sočiausia trijų savaičių Karnavalo laukimo diena, kai privaloma iki soties prisikirsti mėsos, nes jau po 11 dienų prasidės didysis Velykų pasninkas.

Štai kokiais skanėstais šiandien mane bandė vilioti Herakliono turgaus prekeiviai, garsiai rėžiantys tradicinius ketureilius ir čirškinantys mėsą taip, kad jos kvapas pasklistų po apylinkes ir paragintų kitus traukti grilines bei kepti kalnus mėsos. Nes juk šiandien – TSIKNOPEMPTI!


Iki šių dienų kai kurie graikai ortodoksai griežtai laikosi didžiojo Velykų pasninko laukimo papročio – 'Apokries' (gr. Απόκριες). Taip vadinasi trijų savaičių laikotarpis iki didžiojo Velykų pasninko pradžios. Kiekviena iš trijų savaičių turi savo pavadinimą ir tradicijas. Pirmoji – šlovinamoji, 'Profoni' (gr. Προφωνή): per ją negalima valgyti mėsos trečiadienį ir penktadienį. Antra savaitė – mėsinė, 'Kreatini' (gr. Κρεατινή): per ją galima kirsti mėsą kasdien, o per dūmų ketvirtadienį – kepti ją ant žarijų ir valgyti tiek, kiek telpa. Trečia savaitė – sūrinė, 'Tyrini' (gr. Τυρινή): per ją mėsiškus valgius dera pamiršti, bet dar galima valgyti pieno produktų. Sūrinė savaitė yra tarsi pereinamasis laikotarpis, kai reikia mažinti suvalgomos mėsos kiekį ir ruoštis 7 savaites trunkančiam pasninkui, per kurį iki pat Velykų negalima valgyti jokių gyvulinės kilmės produktų.


'Apokries' kulminacija yra puošnus ir triukšmingas Karnavalas (graikiškos Užgavėnės), kuris šiemet Graikijos miestus užgrius vasario 26 d. Pasiruošimas Karnavalui prasideda būtent nuo dūmų ketvirtadienio: miestuose jau šiandien netrūksta persirengėlių, o po 11 dienų kaukėtųjų bus daugiau negu be kaukių.


Skanaus dūmų ketvirtadienio graikams, kretiečiams ir visiems, kurie prijaučia jų tradicijoms ;)


#manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretosvalgiai #maistasKretoje #keptamėsa #mėsaantžarijų #Užgavėnės #Dūmųketvirtadienis #Tsiknopempti #Apokries #Profoni #Kreatni #Tyrini #karnavalas

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.