google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Didysis ketvirtadienis - raudonučių diena

Ne margučiai, o raudonučiai 🙃 Τaip būtų galima vadinti graikiškus velykinius kiaušinius. Kretoje ir visoje Graikijoje jie dažniausiai dažomi raudonai – viena spalva, be jokių pamarginimų. Ir dažomi jie šiandien! Nes šiandien pagal religinį graikų ortodoksų kalendorių – Didysis ketvirtadienis – diena, kai prisimenama Jėzaus Kristaus mirtis ant kryžiaus. Tačiau Kristaus kraują simbolizuojanti raudona kiaušinių spalva graikams asocijuojasi ne su mirtimi, o su gyvenimu ir pergale – Prisikėlimu, kurį visi Graikijos krikščionys šiemet švęs per Velykas balandžio 19 d., apie tai skaitykite čia: https://bit.ly/2wEFj77


Istorikai neabejoja, kad tradiciją dažyti kiaušinius krikščionys perėmė iš Mesopotamijos pagonių: senovės persai kiaušinius dažydavo vaisingumo deivei pagerbti: ligi šiol per pavasario lygiadienį Irane švenčiamas Novrūzas – Naujųjų Metų šventė pagal tradicinį iraniečių kalendorių – neapseina be margintų kiaušinių. Vaisingumo simbolikos netrūksta ir kretiečių tradicijose: pavyzdžiui, salos piemenys sako, kad raudonus Velykų kiaušinius įdėjus į kapšelius reikia pakabinti ant jaunų avių kaklų – tam, kad būtų ėringos.Iki atsirandant sintetinio anilino pagrindu gaminamiems dažams, graikai raudonai kiaušinių spalvai išgauti naudojo tiek svogūnų lukštus, tiek burokėlius, tiek raudonus kopūstus. Bet jie neduodavo tokio raudonumo, kokiu švyti graikų velykiniai kiaušiniai šiais laikais 🎈Ryškus raudonis juos užliejo, kai XVIII amžiuje Anatolijoje masiškai buvo pradėta auginti iš Indijos atkeliavusi dažinė raudė (lot. rubia tinctorum) – augalas, iš kurio šaknies gaminami natūralūs dažymo milteliai, vadinami turkišku raudoniu arba daugeliu kitų pavadinimų skirtingose kalbose: vokiškai – 'krapp', prancūziškai – 'garance', angliškai – 'rose madder'.


Graikai dažinę raudę ir iš jos šaknies gaminamus raudonai dažančius miltelius vadina 'rizari' (gr. ριζάρι), 'ruvja' (gr. ρουβία) arba 'vafiki' (gr. βαφική). Tokiais pavadinimais jų ir dabar galima įsigyti pas Kretos žolininkus: kretiečiai 'rizari' miltelius naudoja natūraliam siūlų ir audinių dažymui.


Pastaruoju metu natūralūs dažai vis labiau naudojami ir velykinių kiaušinių dažymui, nes labai dažnai raudonas kiaušinis kaip puošmena įkepamas į saldžią velykinę duoną – tsurekį, apie jį plačiau pasakojau čia: https://bit.ly/2VbrypT. Jei į tsurekį įkepamas sintetiniais dažais dažytas kiaušinis, dalis pyrago minkštimo taip įrausta ir apkarsta, kad nemalonu jį valgyti.


O kokia spalva Jūs dažėte velykinius kiaušinius? 🐣 Pasidalinkite savo išmone laukdami šventinio savaitgalio – lietuviško Atvelykio ir/arba graikiškų Velykų!


Liekame namie 🏠 Būkime sveiki 💪 Būkime vieningi ☀️

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.