google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Ne citrina, o citronas

Ne citrina, o citronas. Daugelio citrusinių vaisių protėvis, kuris vėl auginamas Kretoje ir kurį reikia mokėti valgyti.


Nusilupę bet kurį citrusinį vaisių – apelsiną, mandariną ar citriną – įprastai žievelę išmetame arba sudžioviname cukatams, o mėgaujamės sultingu minkštimu. Valgydami citroną kretiečiai labiau vertina ne minkštimą (tiesą pasakius, jis toks rūgštus, kad visą giminę sutraukia, bet tinka gardinti žalioms salotoms) ir ne geltoną žievelę, o tą baltą „mėsą“, kuri yra tarp jų. Supjaustai ją štai šitaip, aplieji vynuogių actu ir... tuzinas skonių atspalvių susprogsta burnoje!

Pirmąkart su citronu susidūriau lankydamasis Nakso saloje, Kikladėse, šiauriau nuo Santorinio. Nakse šis vaisius – salos simbolis. Niekur kitur Graikijoje, tik Nakse iš jo daromas saldus žalios spalvos likeris – kitronas. Jis taip pavadintas, nes graikai citroną vadina 'kitro' (gr. κίτρο).


Lotyniškas citrono pavadinimas – 'citrus medica' – nurodo, kad vaisius turi vaistinių savybių. Nuo antikos iki viduramžių niekas iš jo nedarė jokių likerių ar uogienių (pastarosios beprotiškai skanios!), o naudojo kovojant su jūros liga, taip pat plaučių ligomis ir žarnyno sutrikimais. Botanikos tėvas Teofrastas „Augalų istorijoje“ rašė, kad citrono sultys sumaišytos su vynu efektyviai neutralizuoja nuodus. Citrono rūgštis ligi šiol plačiai naudojama medicinoje, didžiausia jos gamintoja Europoje yra įsikūrusi... šalia Retimno miesto Kretoje!


Sakoma, kad citronas buvo vienas pirmųjų citrusinių vaisių, kuris atkeliavo iš Indijos į Viduržemio jūros regioną. Todėl viena linksmiausių ir seniausių judėjų švenčių Sukot neįsivaizduojama be citrono: šventojoje Toroje sakoma, jog citronas per Sukot būtinas 'netilat lulav' ritualui. Tikintys žydai per Sukot moka dideles sumas už tobulos formos groblėtus citronus.


Visa tai sužinojau, nusprendęs pasidomėti, ką gavau dovanų iš savo kaimyno Manolio, kuris skaniai rijo seiles pasakodamas, kaip turėčiau valgyti citroną. Patikėkite: labai skanu! Ir, berods, labai sveika. Tad į sveikatą! #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretosvalgiai #maistasKretoje #vaisiai #Kretosvaisiai #citronas #citrina #citrusmedica

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.