google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Panagios Chrisoskalitissos vienuolynas prie Elafonissi paplūdimio

98 laipteliai veda į Panagios Chrisoskalitissos vienuolyno cerkvę pietvakarių Kretoje, prie garsiojo Elafonissi paplūdimio. Ir vienas iš tų laiptelių – auksinis! Bet jį gali matyti tik nuoširdžiai į Dievą tikintis žmogus. Tokia legenda aiškina Chrisoskalitissos pavadinimą: graikiškai 'chrisos' (gr. χρυσός) – auksas, 'skali' (gr. σκαλί) – laiptelis. Nors yra ir istorinių nuorodų į tai, kad vienas iš vienuolyno laiptelių buvo auksinis, bet Osmanų imperijos okupacijos metais kažkuris patriarchas pardavė jį, taip išspręsdamas vienuolyną užgriuvusias finansines problemas.

Nepaisant auksinių istorijų, Dievo Motinai dedikuotas Panagia Chrisoskalitissa moterų vienuolynas – vienas įspūdingiausių Kretoje, nes pastatytas ant 35 metrų uolos, nuo kurios atsiveria fantastiškas vaizdas į Libijos jūros tolius.


Tiksliai žinoma, kad iš pradžių vienuolyno cerkvė buvo įrengta ant uolos viršaus žiojėjusiame urve – apie tai rašoma 1637 metų Kretą valdžiusios Venecijos Respublikos vienuolynų sąvade. Todėl spėjama, kad tas urvas buvo šventas nuo neatmenamų laikų: archeologai daro prielaidą, kad urve aukas atnašavo net minojiečiai, kurių gyvenvietės likučius jie atrado visiškai šalia dabartinio vienuolyno.


Vienuolynas dabartinį pavidalą įgavo tik XIX amžiuje: apie 1840 m. tėvas Ioannikios pastatė keletą naujų namų šalia urve įrengtos cerkvės, 1855 m. vienuolis Manassis Glynias dar labiau renovavo vienuolyną, pastatydamas keletą celių, svečių namus ir sandėlius, galiausiai 1894 m. senoji urvo cerkvė buvo nugriauta, ant jos likučių pastatyta naujoji, išlikusi iki mūsų dienų.


Nepaisant tokių drastiškų pasikeitimų tikima, kad Panagia Chrisoskalitissa vienuolyne palaidotas 1527 m. sukilimo didvyris Georgos Kantanoleonas ir jo sūnus Petros – jiedviems dedikuotas iš Lefkados salos kilusio XIX a. istoriko ir rašytojo Spiridono Zampelioso kūrinys „Kretietiškos vestuvės“, kuriame pirmąkart detaliai buvo aprašytos kretietiškų vestuvių tradicijos Venecijos Respublikos okupacijos metais.


Per antrąjį pasaulinį karą 1940-aisiais vienuolyną savo tvirtove buvo pavertę vokiečių kariai: tuomet vienuolynas buvo apšaudytas iš britų lėktuvų, žymės nuo kulkų ligi šiol matomos šventyklos sienose. 1944 m. sausio 27 d. vienuolynas atgimė, bet ne kaip vyrų, o kaip moterų – į jį pasitraukė per karą savo vyrus ir sūnus praradusios našlės bei motinos.


Moterys vienuolės prižiūri ir puoselėja Panagią Chrisoskalitissą iki šių dienų, kas rytą atverdamos duris visiems, kas nori užlipti tuos 98 laiptelius ir pasigrožėti aukso vertais vaizdais.


Būna taip:

važiuoji fotografuoti saulėlydžio, o nufotografuoji kaip sutemose išryškėja Mėnulis su Jupiteriu. Taip gražiai gražiai virš Chrysoskalitissos vienuolyno pietvakarių Kretoje. #manokreta #atostogosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje #vienuolynaiKretoje #vienuolynasKretoje #Elafonissi #ChrysoskalitissosVienuolynas

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.