google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Chanija: suvenyrų parduotuvės paslaptys

Istoriniai lobiai dažnai yra po nosimi, tereikia juos pastebėti. Eilinį kartą šią pamoką gavau vaikštinėdamas po venecijietišką Chanios senamiestį Kretoje: buvusios mečetės liekanas radau vienoje suvernyrų parduotuvėje.


Daugybę kartų esu praėjęs Zampeliou gatve – ji lygiagreti senojo Chanios uosto promenadai, turizmo sezono metu joje visada gausu poilsiautojų, nes praktiškai kiekviename gatvės name – po suvernyrų krautuvėlę. Man jos buvo visos vienodos. Ant kampo su Skoufon gatvele esanti „Temple Gift Shop“ irgi niekuo nesiskyrė nuo kitų, kol akis neužkliuvo už mihrabo – kryptį į Meką nurodančios nišos, kuri yra kiekvienoje mečetėje.

Pasirodo, „Temple Gift Shop“ įkurta buvusiuose maldos namuose. Parduotuvėlės savininko dukra papasakojo tiksliai žinanti, jog prieš 400 metų čia buvo ortodoksų cerkvė, tą byloja ir pastato lubos – jos suręstos taip, kaip ir daugelyje kitų Kretoje išlikusių Venecijos Respublikos okupacijos metais statytų cerkvių. Rašytiniai šaltiniai byloja, kad tai buvo apaštalui Jonui skirta cerkvė, tačiau jokių jos reliktų neišliko, nes Kretą okupavus Osmanų imperijai XVII a. pabaigoje čia buvo įkurta musulmonų mečetė.


Name išliko ne tik mihrabas, bet ir siauras įėjimas į minaretą su sraigtiniais laiptais. Kaip ir daugelis Chanios minaretų taip ir šis buvo nugriautas XX a. pradžioje, kai Kreta išsivadavo iš osmanų okupacijos. Tada maldos namų patalpos buvo privatizuotos ir nuo 1924 iki 2004 metų čia buvo gyvenamasis namas: suvenyrų pardavėja puikiai prisimena, kur buvo virtuvė, miegamasis, svetainė. Unikalu tai, kad namo savininkai išsaugojo tiek mihrabą, tiek įėjimą į minaretą, niekaip jų nepagražindami ir nepakeisdami. Net išlikę dažai ant sienų – autentiški, menantys musulmonų maldas.


Nuo šiol Chanios suvernyrų parduotuvėles apžiūrinėsiu atidžiau: ką gali žinoti, kokią istoriją kuri dar gali atskleisti.

#manokreta #atostogosKretoje #cerkvėsKretoje #cerkvėKretoje #mečetė #mihrabas #minaretas #Chanija #TempleGiftShop

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.