google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Kretoje yra cerkvė skirta šventajai Meilei

Kretoje yra cerkvė skirta šventajai Meilei. Kada gi daugiau apie ją papasakoti, jei ne šiandien, vasario 14-ąją, kai bemaž pusė pasaulio kalba apie meilę 💓 Šventoji Meilė nieko neturi bendro su šventuoju Valentinu, kuris krikščioniškame pasaulyje prisimenamas vasario 14 d. ir apie kurio palaikus neseniai rašiau savo reportaže iš kelionės po Italijos sostinę Romą – http://bit.ly/2SLR7vi – man buvo staigmena, kad jie saugomi graikiškiausioje Romos bažnyčioje. Ne mažesnė staigmena buvo ir šventajai Meilei dedikuotos cerkvės atradimas Psiloričio kalnų papėdėje Kretoje, nes šventoji Meilė, graikiškiau sakant, šventoji Agapė arba Ahapi (gr. Αγία Αγάπη) labai retai atskiriama nuo savo motinos, šventosios Sofijos, ir nuo savo seserų – Tikėjimo bei Vilties. Bet, kaip man juokaudami sakė Psiloričio piemenys, vienas kalnietis buvo toks įsimylėjęs, kad savo šeimos religinėms apeigoms pastatęs cerkvę nusprendė ją dedikuoti jauniausiai šv. Sofijos dukrai – Meilei.

Pagal legendą šventoji Sofija buvo krikščioniškąjį tikėjimą priėmusi našlė, kuri 137-aisiais mūsų eros metais Romos imperiją valdant imperatoriui Hadrianui iš Milano atkeliavo į amžinąjį miestą su trimis savo dukterimis. Joms vardus Sofija buvo davusi pagal žodžius, užrašytus pirmajame šv. Pauliaus laiške korintiečiams – „Himne meilei“. Graikiški mergaičių vardai: Pisti (gr. Πίστη) – Tikėjimas / Elpida (gr. Ελπίδα) – Viltis / Ahapi (gr. Αγάπη) – Meilė. Dukras Sofija buvo išauklėjusi krikščioniška dvasia. Apie tai sužinojęs imperatorius liepė savo pavaldiniams pasistengti, kad mergaitės atsisakytų krikščionybės ir taptų deivės Dianos žynėmis. Iš pradžių jos buvo gundomos brangiomis dovanomis, vėliau bauginamos, o galiausiai žiauriai kankinamos, bet nė viena iš seserų neatsisakė savo motinos įskiepyto tikėjimo, todėl buvo pasmerktos mirčiai. Mirties dieną Pisti (Tikėjimas) buvo dvylikos, Elpida (Viltis) – dešimties, o Ahapi (Meilė) – devynerių metų. Nukankintų dukterų kūnai buvo atiduoti Sofijai, kuri juos palaidojusi pati mirė po trijų dienų. Todėl šventoji Sofija, kurios vardas išvertus iš graikų kalbos reiškia išmintį, dažnai šventuosiuose paveiksluose vaizduojama su trimis savo dukterimis – Tikėjimu, Viltimi ir Meile. Todėl išties labai keista, kai viena iš seserų atskiriama, nors... „Himne meilei“ rašoma: „...dabar pasilieka tikėjimas, viltis ir meilė – šis trejetas, bet didžiausia jame yra meilė“. Įdomu tai, kad krikščionybei keliaujant iš krašto į kraštą Sofijos vardas nebuvo verčiamas į kitas kalbas, o jos dukterų vardai – verčiami. Angliškai – Feif, Houp, Lav (ang. Faith, Hope, Love). Rusiškai – Vera, Nadežda, Liubov (ru. Вера, Надежда, Любовь). Netgi lietuviškus atitikmenis turime – Drūvė, Viltė, Meilė – tik Drūvės vardas, atkeliavęs iš prūsų kalbos ir reiškiantis tvirtą tikėjimą, dabar labai retas. Šv. Meilės cerkvę nuo šiol įtrauksiu į MANO KRETOS asmeninių ekskursijų maršrutus – tiems, kas norės pastatyti žvakutę šventajai Meilei ir pasimėgauti ypatinga tos vietos dvasia. Būnant ten kažkaip jaučiasi, kad tas Kretos kalnų žmogus cerkvę pastatė iš meilės 🙂 💗 ☀️ Gražios šventės šiandien! #manokreta #šventojiMeilė #Valentinodiena #vasario14 #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #AudriusManoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.