google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Buliukai Kretoje

„Buliukas“ pietums 🥑 Kretoje kol kas šioks toks deficitas, bet pažįstant avokadų augintojus galima ir tokių paragauti. Kalbu ne šiaip apie avokadus, o apie 'reed' rūšies avokadus, kuriais pasistengsiu pavaišinti savo keliautojus šiemet per MANO KRETOS ekskursijas.

Angliškai nendriniais (ang. reed – nendrė) jie pavadinti dėl lieknų ir aukštų vaismedžių, bet pirmuosius derlius nuskynę kretiečiai netruko pakrikštyti juos „buliukais / jautukais“ – dėl dydžio, svorio ir storos odelės.

Statistinis „buliukas“ yra visiškai apvalus, teniso kamuoliuko dydžio ar kiek didesnis, gali sverti iki pusės kilogramo! Viduje – gana stambus kauliukas, bet jį išėmus lieka daug tvirto minkštimo, kuris sunokusiame vaisiuje pats atšoka nuo odelės. Pastaroji kiek žvynuota, ganėtinai stora ir tvirta – išties tarsi apdirbtos jaučio odos, todėl minkštimą semi tarsi iš dubenėlio – jokios lėkštutės nereikia! Tekstūra sviestinė, bet neištęžta. Skonis sodrus, bet lengvas, šiek tiek riešutinis.

Deramai prižiūrimi ir pakankamai vandens gaudami 'reed' avokadmedžiai vaisius augina visą vasarą iki pat rudens, taip užpildydami spragą, kai Kretoje pasibaigia nuo rudens iki pavasario renkami bei nokinami 'fuerte', 'hass', 'zutano', 'ettinger' ir kitų rūšių avokadai. Beje, visame pasaulyje išskiriama daugiau kaip 100 avokadų rūšių, iš jų kulinarijos meistrai labiausiai vertina groblėtus tamsius 'hass' avokadus – dėl intensyvaus skonio ir kreminės tekstūros, idealiai tinkančios gvakamolei. Nesakyčiau, kad kretiečiai kraustosi iš proto dėl avokadų, nors 90 proc. visų Graikijos avokadų užauginama būtent Kretoje, labiau vakarinėje jos dalyje, o pirmieji sodinukai į salą buvo atvežti prieš 60 metų, apie 1960-uosius. Kretiečių mitybos tradicijos sunkiai įsileidžia naujoves, bet avokadai po truputį skinasi kelią – tą įrodo ir faktas, kad saloje daugėja jų rūšių: jei prieš dešimt metų karaliavo tik 'fuerte' ir 'hass', tai dabar Chanios avokadų augintojų kooperatyvo duomenimis saloje auginama 16 rūšių avokadų. „Buliukas“ perpjautas. Su kuo siūlytumėt jį ragauti? 😋🌿🥑 #manokreta#AudriusManoKreta#gidaskretoje#atostogosKretoje#ekskursijosKretoje#kreta#avokadai#Kretosvalgiai#mesgyvenamekretoje#pavasarisKretoje

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.