google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Braškių medis - "kumara"

– Atvažiuok, mes jau 'kumarą' renkam! Šiemet jos daug, vėl medaus turėsiu! – džiūgaudamas parašė bičiulis Adonis nuo Psiloričio kalnų papėdės, kviesdamas užsukti skinti braškių medžio uogų, kurias kretiečiai vadina 'kumara' (gr. κούμαρα).


– Būtinai atvažiuosiu, kai medų suksi, – pažadėjau Adoniui ir patraukiau link sausį nusižiūrėto netoliese augančio braškių medžio. Tąsyk fotografavau jo žiedus – tokius panašius į lietuviškas pakalnutes. O dabar, kaip ir tikėjausi, šakos buvo aplipusios apvaliomis trešnės dydžio uogomis. Prisirpusios išties kvepėjo braškėmis, apie jas plačiau esu rašęs čia: https://goo.gl/RmmjpD

Bet medus man skanesnis. Adonis – vienintelis mano pažįstamas bitininkas, pas kurį jau pernai sustodavau per MANO KRETOS ekskursijas ragauti mažai kam žinomo braškių medžio žiedų medaus – 'kumaromelo' (gr. κουμαρόμελο). Jis kartokas kaip ir persipusios braškių medžio uogos, bet, kaip sako Adonis, geriausias vaistas nuo visų ligų. Liaudies medicinos žinovai Kretoje labai vertina 'kumaromelo', nes jis mažina cholesterolio kiekį, padeda mažinti galvos ir pilvo skausmus, valyti ir stiprinti organizmą.


Lauksiu šviežio Adonio 'kumaromelo' karts nuo karto nuo laukinio braškių medžio nusiskindamas vieną kitą uogą. Ne veltui senovės Romos gamtininkas Plinijus Vyresnysis aprašė šią uogą kaip 'unum edo', išvertus iš lotynų kalbos – „valgau tik vieną“. Nes didesnis 'kumarų' kiekis laisvina vidurius, o suvalgius mažiau prinokusių uogų galima rimtai apsinuodyti. Beje, iš 'unum edo' kilo ir lotyniškas Viduržemio jūros regione paplitusio braškių medžio pavadinimas 'arbutus unedo'.


#manokreta #Kretosžiedai #žiemaKretoje #Kretosmedus #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.