google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Auksinės skaistažiedės

Ne ramunės – skaistažiedės! 🌼 Visą laiką galvojau, kad pavasaris Kretos pievas užlieja ramunėmis, kurių stiebai nuo šilumos ir drėgmės gausos išstypsta iki metrinio dydžio. Pasirodo, klydau! Per karantiną įnikęs į floristinius namų aplinkos tyrinėjimus išsiaiškinau, kad kretiečiai ir graikai tokias metrines „ramunes“ vadina auksiniais žiedais, t.y... chrizantemomis! Graikiškai 'chrysos' (gr. χρυσός) – auksas, 'anthos' (gr. άνθος) – žiedas.


Taip, skaistažiedės – tai tos pačios chrizantemos! Graikiškas gėlių pavadinimas Lietuvoje taip įsišaknijęs, kad iki tol, kol nepasidomėjau specialiai, nežinojau, kad jos turi tokį skaistų lietuvišką vardą. Lietuvoje įsišaknijęs ir požiūris į chrizantemas kaip į kapų ir liūdesio gėles, o Graikijoje jos – be jokio stereotipo: vyrai čia savo mylimąsias džiugina chrizantemų puokštėmis nenuogastaudami dėl priekaištų už dovanojamas „kapų gėles“. Kaip sakė pažįstamas Kretos floristas Nikos, chrizantemos pasižymi tokia įvairove, kad būtų milžiniškas praradimas nenaudoti jų šventinėms puokštėms 💐


Nuotraukoje – Kretos laukus užliejusios vainikinės skaistažiedės (lot. chrysanthemum coronarium), kurių žiedai labai panašūs į nuo vaikystės taip pažįstamų vaistinių ramunių (lot. matricaria chamomilla). Bet turbūt jau pastebėjote, kad lotyniški jų pavadinimai – kardinaliai skirtingi. Abu augalai priklauso tai pačiai astrinių šeimai, bet skirtingoms gentims. Ir abu naudingi žmogaus sveikatai! Apie ramunėlių naudą visi žinom nuo mažų dienų, o chrizantemas vartojame labai retai, nors, pasirodo, kad jos padeda įveikti akių ir virškinamojo trakto ligas, migreną, apetito stoką, maliariją, netgi alkoholizmą.Apie šias skaistažiedžių savybes labiau išmano ne graikai ar kretiečiai, o kinai, kurie tokius augalus valgo kaip daržoves, iš jų daro desertus 🍨 Kinai chrizantemas pažįsta kur kas ilgiau nei europiečiai – yra įrodymų, kad gydymams dabartinės Kinijos teritorijoje jos buvo naudojamos prieš 3500 metų, o masiškai pradėtos auginti 551 metais prieš mūsų erą. Į Europą skaisčiosios gėlelės atkeliavo tik XVII amžiuje, čia gavo savo graikišką pavadinimą ir išplito tampdamos piktžolėmis, išstumiančiomis vietinius augalus.


Bet... pasižiūri į vainikinių skaistažiedžių lauką Kretoje ir vietoj minčių apie piktžoles – vien tik pavasaris! 🌿🌞


Būkime sveiki 💪 Liekame namie 🏠 Tyrinėjame aplinką 🕵️‍♂️ #manokreta #AudriusManoKreta #gidaskretoje #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretosžiedai #laukųgėlės #gyvenimasyragrazus #pavasarisKretoje

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.