google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Žmonės, tėvynė, atleidimas

Ar sugebėtumėt atleisti priešui, kuris kėsinosi į jūsų gyvybę ir laisvę? Šiandien Kreta mini skaudžią sukaktį: lygiai prieš 75 metus, 1941 metų gegužės 20 d. prasidėjo mūšis dėl Kretos – pirmasis stambaus masto oro desantininkų puolimas pasaulinėje istorijoje. Nacistinės Vokietijos planuose jis buvo pavadintas operacija „Merkurijus“ (Unternehmen Merkur), jos tikslas buvo sutriuškinti Didžiosios Britanijos, Australijos ir Naujosios Zelandijos garnizoną Kretoje ir okupuoti salą kaip strateginį punktą Viduržemio jūros baseino kontrolei. Į mūšį buvo įsitraukusi ir nacistinės Vokietijos sąjungininkės Italijos aviacija bei laivynas. Mūšis dėl Kretos truko 11 dienų. Per jį žuvo daugiau nei 10 tūkst. žmonių, dar apie 5000 buvo sužeisti. Fašistai mūšį laimėjo, bet jų praradimai buvo milžiniški, todėl Hitleris po mūšio dėl Kretos kategoriškai uždraudė bet kokias didelio masto oro desanto operacijas. Po mūšio Graikijos armija praktiškai nustojo egzistuoti, o išgyvenę britų, australų ir naujazelandiečių kariai traukėsi iš pietinės Kretos uosto Choros Sfakion į Aleksandriją Egipte. Dabar apie mūšį dėl Kretos vakarinėje salos dalyje esančiame Maleme regione primena šios kapinės, kuriose palaidoti 4465 nacistinės Vokietijos kariai – tie, kurie kėsinosi į kretiečių gyvybes ir laisvę. Sunku pasakyti, ar Kretos žmonės jiems atleido, bet jie neprieštaravo tam, kad priešai būtų palaidoti su derama pagarba, nes, kaip sako patys kretiečiai, jie irgi buvo žmonės – nepaisant jų įsitikinimų ir grobikiškų tikslų. Maleme vokiečių karių kapinės buvo įkurtos 1974 metais po daugiau nei 15 metų trukusio tuometinės federatyvinės Vokietijos ir Graikijos vyriausybių bendradarbiavimo: Vokietijos karo kapų asociacija palaikoma tiek vokiečių, tiek graikų savanorių iš masinių kapaviečių perkėlė palaikus į Maleme kapines. Ne visi žuvusieji buvo indentifikuoti, todėl kapinėse netrūksta ir kapų nežinomiems kariams.

Nors kapinės nėra ta vieta, kur malonu būti (ypač per atostogas), bet siūlyčiau jose apsilankyti tam, kad patikrintumėte save – suprastumėt, ar tikrai galėtumėt atleisti savo priešams ir pasakyti: „Ilsėkitės ramybėje“. #manoKreta #Kretosistorijos

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.