google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Apie Kalėdinius papuošimus

– Mama, perkam laivą! – netyčia nugirdau sūnaus ir mamos pokalbį viename Kretos prekybos centrų.


Tai kad laivų šiais laikais jau niekas nepuošia, dabar puošiam eglutes, – pabandė išsisukti nuo dar vieno pirkinio mama.


– Kodėl niekas nepuošia? Mačiau daug laivų, kai važiavom per miestą!


– Tai jie tik mieste ir liko.


– Ne, laivą kasmet puošia ir senelis Aristidis!


– Senelis Aristidis laivą padarė savo rankomis, kai buvo tokio amžiaus kaip tu. Laivą reikia pačiam pasidaryti...Sūnaus ir mamos diskusijos baigties negirdėjau, bet jų pokalbis man tapo gyvu liudijimu, kad Graikijoje, o ypač Kretoje vis dar grumiasi dvi tradicijos. Pagal senąją saliečiai per Kalėdas puošia laivus, bet juos vis labiau iš kretiečių namų stumia naujoji – iš už jūrų marių atkeliavusi eglutės puošyba. Eglutės, kuri Kretoje net neauga!


Tuo pačiu prisiminiau skaitęs, kad ir į lietuvių namus eglutė atkeliavo visai neseniai: paprotys puošti eglutę Lietuvoje XIX amžiuje atėjo per dvarų ir bažnyčių kultūrą, po truputį įsigalėjo rengiant eglutės šventes carinėse rusiškose mokyklose. Ir galiausiai išstūmė tai, kuo amžių amžiais lietuviai puošdavo savo trobas per Kalėdas: garbingiausioje namo vietoje – krikštasuolėje – buvo statomas rugių pėdas, o namai puošiami šiaudiniais sodais.


Rugių pėdai ir šiaudiniai sodai, panašu, gimtajame krašte galutinai užleido vietą kalėdinėms eglutėms. Ar taip nutiks graikiškų laivų puošybai, parodys laikas...


P.S. Išsamiau apie kalėdinių laivų puošimą Kretoje ir Graikijoje esu rašęs čia: http://bit.ly/2ZhalvK, o taip pat pasakojau duodamas interviu virtualiam videopasakojimų kanalui „Svajojau su Tavim pasikalbėti“, jį rasite čia: https://youtu.be/HB5XwpWV5HI


⛵️🎄🎋🌟⚓️


#manokreta #laivas #eglutė #Kalėdos #tradicijos #kreta #KalėdosKretoje #žiemaKretoje #AudriusManoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.