google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Afendis Christos sala

Besileidžianti saulė tarsi prožektorius apšvietė Afendis Christos salelę – nedidelį sausumos kauburėlį šalia plataus Malios paplūdimio Kretoje. Tūkstančiai poilsiautojų, kurie kasmet sezono metu užplūsta Malią, mato ją priešais save. Šimtai iki jos plaukte nuplaukia, nes ji visiškai šalia paplūdimio. Bet retas kuris žino, kad greičiausiai nei antikos, nei Bizantijos imperijos graikai apie šią salelę nieko nebuvo girdėję. Nes prieš 1000 metų jos tiesiog nebuvo.

Pasak geologų, prieš 4000 metų Afendis Christos buvo Kretos sausumos dalimi, gal pusiasaliu ar kyšuliu, kuris apie 1600 metais prieš mūsų erą išsiveržus Santorinio ugnikalniui atsidūrė po vandeniu. Bet 1303 mūsų eros metais įvykęs galingas apie 8 balų pagal Richterio skalę žemės drebėjimas ir prie šiaurinio Kretos kranto po jo sekę geologiniai pakitimai iškėlė virš vandens aukščiausią to kyšulio dalį.

Pirmąkart jūreivystės žemėlapiuose Afendis Christos pažymėta 1650 metais, kai joje jau stovėjo ne tik cerkvė, bet ir Kretos okupantų venecijiečių kareivinės. Atliekant kasinėjimus saloje šalia kareivinių pamatų buvo rastos minojiečių kapinės – dėl to padaryta išvada, kad salelė Mino civilizacijos laikais buvo sausumos dalimi.

Geologai sako, kad salelė kasmet keičiasi: pastaruoju metu ji auga ir jau yra 4400 kv.m dydžio. Salelėje esanti cerkvė atstatyta ant senosios pamatų. Ji dedikuota Viešpačiui Kristui, graikiškiau sakant – Afendis Christos (gr. Αφέντης Χριστός), kurio šventė švenčiama kasmet rugpjūčio 6 d.

Senieji Malios gyventojai sako, kad priešais salą ir cerkvę sausumoje esantys sienieji šuliniai garsėjo stebuklingu vandeniu: kretiečiai tikėjo, kad jis magiškai padeda nevaisingoms moterimis susilaukti vaikų, tereikia joms gerti jį ir juo praustis. Dabar šuliniai tušti. Tik seni akmeniniai vėjo bokšteliai primena, kad dar neseniai čia žmonės ėjo pasisemti gėlo vandens. #manoKreta #atostogosKretoje #istorijosKretoje #Kretosistorijos #AfendisChristos #sala #Malia #minojiečiai

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.