Tūbė – Kretiečiai ją vadina 'verbasku'
Gėlė, iš kurios galima įžiebti ugnį! Besidomintys išgyvenimu ekstremaliomis sąlygomis Kretoje turėtų įsidėmėti tūbę – taip lietuviškai vadinasi stambi žolė šakotais aukštais stiebais ir pamatiniu lapų vainikėliu.

Kretiečiai tūbę vadina 'verbasku' (gr. βερμπάσκο), t.y. taip, kaip ją savo veikale „Gamtos istorija“ I-ajame mūsų eros amžiuje pavadino botanikos tėvu vadinamas senovės Romos gamtininkas ir filosofas Plinijus Vyresnysis. Iš čia kilo ir lotyniškas jos pavadinimas – 'verbascum'.
Kretoje ypač paplitusi stambiastiebė geltonais žiedais žydinti 'verbascum macrurum' rūšis – ta pati, kurios sumedėjęs stiebas puikiausiai tinka ugniai išgauti trinties būdu. Tačiau Plinijus Vyresnysis tūbę išskiria ir kaip vaistinį augalą: iš jos gaminami preparatai kvėpavimo takų sutrikimams, odos pažeidimams, venų uždegimams, virškinimo sutrikimams gydyti, taip pat raumenims ir skeletui stiprinti.
Nereikia pamiršti, kad tūbė – toksiškas augalas. Jo sėklose yra rotenono – medžiagos, kuri naudojama kaip insekticidas, pesticidas ir žuvų nuodai. Žmonėms ir žinduoliams rotenonas nėra itin kenksmingas, bet vabzdžiams ir vandenų gyventojams – tiesiog pražūtingas. Šiaurės Amerikos indėnai panašios į šią tūbės sėklas ilgą laiką naudodavo žvejodami: įmesdavo jų į vandenį sumaišę su pašaru, jo pririjusios žuvys paralyžuotos išplaukdavo į paviršių – tereikėdavo jas susirinkti. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretosaugalai #Kretosgėlės #tūbė