google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Tūbė – Kretiečiai ją vadina 'verbasku'

Gėlė, iš kurios galima įžiebti ugnį! Besidomintys išgyvenimu ekstremaliomis sąlygomis Kretoje turėtų įsidėmėti tūbę – taip lietuviškai vadinasi stambi žolė šakotais aukštais stiebais ir pamatiniu lapų vainikėliu.

Kretiečiai tūbę vadina 'verbasku' (gr. βερμπάσκο), t.y. taip, kaip ją savo veikale „Gamtos istorija“ I-ajame mūsų eros amžiuje pavadino botanikos tėvu vadinamas senovės Romos gamtininkas ir filosofas Plinijus Vyresnysis. Iš čia kilo ir lotyniškas jos pavadinimas – 'verbascum'.

Kretoje ypač paplitusi stambiastiebė geltonais žiedais žydinti 'verbascum macrurum' rūšis – ta pati, kurios sumedėjęs stiebas puikiausiai tinka ugniai išgauti trinties būdu. Tačiau Plinijus Vyresnysis tūbę išskiria ir kaip vaistinį augalą: iš jos gaminami preparatai kvėpavimo takų sutrikimams, odos pažeidimams, venų uždegimams, virškinimo sutrikimams gydyti, taip pat raumenims ir skeletui stiprinti.

Nereikia pamiršti, kad tūbė – toksiškas augalas. Jo sėklose yra rotenono – medžiagos, kuri naudojama kaip insekticidas, pesticidas ir žuvų nuodai. Žmonėms ir žinduoliams rotenonas nėra itin kenksmingas, bet vabzdžiams ir vandenų gyventojams – tiesiog pražūtingas. Šiaurės Amerikos indėnai panašios į šią tūbės sėklas ilgą laiką naudodavo žvejodami: įmesdavo jų į vandenį sumaišę su pašaru, jo pririjusios žuvys paralyžuotos išplaukdavo į paviršių – tereikėdavo jas susirinkti. #manoKreta #atostogosKretoje #Kretosaugalai #Kretosgėlės #tūbė

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.