google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Roka: gražgarstė arba tvirtovė

Roka. „Akivaizdu: kaimo pavadinęs kilęs iš angliško žodžio 'rock', reiškiančio uolą“, – prie vakarinėje Kretoje esančio Rokos kaimo sako tūlas turistas rodydamas pirštu į uolą, tarsi išlindusią iš žemės gelmių. Bet jis žiauriai klysta. Kretiečiai šį kaimą Roka vadina nuo tada, kai anglai tik svajojo apie pasiplaukiojimus Viduržemio jūra. Pasidomėti Rokos pavadinimo kilme pamago po apsilankymo šiame kaime per atradimų žygį.

Yra dvi pavadinimo kilmės versijos: 1) graikai nuo seno 'roka' (gr. ρόκα) vadina visiems gurmanams gerai pažįstamą žolę – gražgarstę, kurią esame labiau įpratę vadinti rukola; sakoma, kad anksčiau šios žolės netrūko kaimo apylinkėse, todėl kaimas pavadintas jos vardu, 2) italų kalba 'roka' (it. rocca) reiškia tvirtovę, todėl teigiama, kad greičiausiai kaimą taip pavadino XIII a. pradžioje Kretą okupavę venecijiečiai, kuriems įspūdį padarė aplink kalną pastatyta bizantiška tvirtovė. Patys Rokos gyventojai labiau sutinka su antrąja versija, karts nuo karto parašydami savo kaimo pavadinimą itališka maniera – Rocca.

Gaila, iš bizantiškos tvirtovės ir jos saugomo miesto prie Rokos kaimo likę vos keli akmenys. Istorikai spėja, kad pirmieji gyventojai dramatiškai kyšančio Trouli kalno papėdėje apsigyveno prieš 3000 metų, pastebėję, kad čia niekuomet netrūksta vandens. Gyvenvietė augo ir plėtėsi tiek helenistiniu, tiek romėniškuoju laikotarpiu, o klestėjo Bizantijos imperijos laikais: 330-1204 metais, t.y. tuo pat metu kaip ir Kastelos tvirtovė, kurios griuvėsius teko aplankyti anksčiau.

Nepaisant to, kad Rokos šlovė išblėsusi ir miestas jau seniai pavirtęs kaimu, čia vis dar jaučiama nepaaiškinamos didybės atmosfera, kurią gali pajausti kiekvienas, pavaikščiojęs Trouli kalno papėdėje, užlipęs ant jo viršūnės ar pastovėjęs ant Roka tarpeklio krašto. #manoKreta #atostogosKretoje #ekskursijosKretoje #Kretospeizažas #Kretosistorijos #Roka #Trouli

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.