google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Good morning, Vietnam!.. prasidėjo Kretoje

Kaip Kreta susijusi su kultiniu kino filmu, kuriame vieną įsimintiniausių vaidmenų savo karjeroje sukūrė aktorius Robinas Williamsas? Pirmiausia pažiūrėkite pirmąją ištrauką iš filmo, įsivaizduodami, kad Robino herojus šaukia: „Good morning, Iraklion!“

Neįtikėtina, bet „Good morning, Vietnam!“ prasidėjo nuo „Good morning, Iraklion!“ Tie, kas matė 1987 metais kino pasaulį sukrėtusį filmą „Labas rytas, Vietname“ turėtų prisiminti, kad jame pasakojama tikra istorija apie JAV karinių oro pajėgų seržantą Adrianą Cronauerį, kuris 1965 metais atvykęs atlikti karinės tarnybos į Saigoną Vietname aukštyn kojomis apvertė įsivaizdavimą, kaip turėtų dirbti karinės radijo stoties didžėjus. Jo rytinis radijo šou buvo vienas didelis rokenrolas! Bet filme, kuriame Adrianą Cronauerį fantastiškai suvaidino legendinis Robinas Williamsas, nepasakojama kretietiška tos radijo laidos priešistorė. Nors filme Kreta paminima: jei atidžiai žiūrėjote (ir klausėte) aukščiau pateiktą ištrauką 1:27 minutėje turėjote išgirsti, kaip filmo pagrindinis herojus sako: „he's left Crete“. O buvo taip. Pitsburge (Pensylvanija, JAV) gimęs ir užaugęs Adrianas Cronaueris jau būdamas 12 metų buvo kviečiamas pamiklinti liežuvio į Pitsburgo radijo stoties suburtą radijo mėgėjų laidą. Įstojęs į Pitsburgo universitetą jis prisidėjo kuriant studentišką radijo stotį, o įstojęs į Amerikos universitetą Vašingtone ėmė dirbti studentų radijo stoties laidų vedėju. Rytinių radijo laidų vedimo patirties Adrianas sėmėsi klausydamas 6-ajame dešimtmetyje Pitsburge radijo eterį sprogdinusio aktoriaus Regiso Cordico laidų (tiems, kam įdomu, siūlau paklausyti jo laidos įrašytos 1957 metais: https://youtu.be/pQftc8SfmOY). Po studijų Adrianas Cronaueris stojo į JAV karines oro pajėgas ir buvo išsiųstas atlikti tarnybos į Kretą, į Herakliono karinį oro uostą. JAV karinėje bazėje jau buvo įkurta radijo stotis, todėl Adrianas nieko nelaukdamas pasisiūlė vesti rytinę radijo laidą, kurią pradėjo griausmingu šūksniu: „Good morning, Iraklion!“ Gaila, nepavyko rasti nė vieno įrašo, kur būtų įamžintas kretietiškas Cronauerio šou, bet spėju, kad jis buvo ne mažiau spalvingas negu legendinis „Good morning, Vietnam!“ 1965 metais išsiųstas tarnauti į Saigoną Vietname Adrianas Cronaueris šūkį „Good morning, Iraklion!“ pakeitė į „Good morning, Vietnam!“ ir juo pradėdavo kiekvieną savo rytinį šou, kuris trukdavo nuo 6 iki 9 val. ryto. Radijo laidos kūrimo, gyvavimo bei išlikimo peripetijos ir papasakotos 1987 metų režisieriaus Barry Levinsono filme „Labas rytas, Vietname“. Filmas pastatytas pagal paties Cronauerio atsiminimus apie Vietnamo karą, kuriuos jis parašė po karinės tarnybos grįžęs į Pitsburgą. Dabar siūlyčiau pažiūrėti filmo reklaminį anonsą:

Įdomu tai, kad Robino Williamso filme sukurtas radijo šou mažai panašus į tikrąjį Adriano Cronauerio šou. Vesdamas laidą Cronaueris niekada taip nesimaivė kaip tą daro legendinis komikas. Ir niekada neperžengė JAV ginkluotųjų pajėgų radijo laidų nustatyto formato. Cronauerio humoras buvo labiau situacinis, nepašiepiantis. Savo laidose jis miksuodavo senuosius hitus su tuometinio TOP 40 dainomis, įterpdamas į jas ir tarp jų iš anksto įrašytų charakteringų garsų, interviu nuotrupų, replikų (tikrojo Adriano radijo šou ištrauka – https://youtu.be/3gZPe_gJ6Us). Jo tikslas buvo sutelkti į Vietnamą atvykusius JAV karius, padėti jiems pergyventi kultūrinį šoką ir tėvynės ilgesį, kuris kankino ne vieną kareivį. 1991 metais Adrianas Cronaueris už radijo laidos vedėjo darbą Vietname buvo apdovanotas dviem Niujorko radijo festivalio auksiniais medaliais, 1992 metais jam buvo skirtas Ohajo valstijos apdovanojimas. Legendinis radijo laidų vedėjas ligi šiol gyvena Pitsburge, 2018 metais jam sukaks 80. Nežinia, ar po karinės tarnybos Adrianas Cronaueris lankėsi Kretoje, bet jeigu jis apsilankytų dabar, turbūt apsidžiaugtų vietinio radijo eterio užimtumu: Kretoje radijo bangomis ir internetu laidas transliuoja apie 120 radijo stočių. Palyginimui: Lietuvoje nėra nė pusės tiek, nors Kretoje pastoviai gyvena penkiskart mažiau žmonių negu Lietuvoje. Asmeniškai man patinka klausytis „Kriti FM“, o kai pabosta kretietiškas hardas, įsijungiu „Mousiko Kanali“. Daugiau Kretos radijo stočių internete rasite http://www.e-radio.gr/location/crete. Gero klausymo! /\ /\ /\/\ Ruošiant tekstą naudotąsi informacija pateikta knygoje „The Encyclopedia of Vietnam War: A Political, Social, and Military History“ (sudarė Spencer C. Tucker). Už informaciją apie Adriano Cronauerio istoriją dėkoju Kretoje gyvenančiam JAV karinių oro pajėgų karininkui Gary McPhersonui. Nuotrauka – iš „Touchstone Pictures“ archyvo.

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.