Roka: gražgarstė arba tvirtovė

Roka: gražgarstė arba tvirtovė. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Roka: gražgarstė arba tvirtovė. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Roka. „Akivaizdu: kaimo pavadinęs kilęs iš angliško žodžio ‘rock’, reiškiančio uolą“, – prie vakarinėje Kretoje esančio Rokos kaimo sako tūlas turistas rodydamas pirštu į uolą, tarsi išlindusią iš žemės gelmių. Bet jis smarkiai klysta. Kretiečiai šį kaimą Roka vadina nuo tada, kai anglai tik svajojo apie pasiplaukiojimus Viduržemio jūra. Pasidomėti Rokos pavadinimo kilme pamago po apsilankymo šiame kaime per atradimų žygį.

Roka tvirtovės pavadinimo kilmė

Yra dvi pavadinimo kilmės versijos: 1) graikai nuo seno ‘roka’ (gr. ρόκα) vadina visiems gurmanams gerai pažįstamą žolę – gražgarstę, kurią esame labiau įpratę vadinti rukola; sakoma, kad anksčiau šios žolės netrūko kaimo apylinkėse, todėl kaimas pavadintas jos vardu, 2) italų kalba ‘roka’ (it. rocca) reiškia tvirtovę, todėl teigiama, kad greičiausiai kaimą taip pavadino XIII a. pradžioje Kretą okupavę venecijiečiai, kuriems įspūdį padarė aplink kalną pastatyta bizantiška tvirtovė. Patys Rokos gyventojai labiau sutinka su antrąja versija, karts nuo karto parašydami savo kaimo pavadinimą itališka maniera – Rocca.

Gaila, iš bizantiškos tvirtovės ir jos saugomo miesto prie Rokos kaimo likę vos keli akmenys. Istorikai spėja, kad pirmieji gyventojai dramatiškai kyšančio Trouli kalno papėdėje apsigyveno prieš 3000 metų, pastebėję, kad čia niekuomet netrūksta vandens. Gyvenvietė augo ir plėtėsi tiek helenistiniu, tiek romėniškuoju laikotarpiu, o klestėjo Bizantijos imperijos laikais: 330-1204 metais, t.y. tuo pat metu kaip ir Kastelos tvirtovė, kurios griuvėsius teko aplankyti anksčiau.

Nepaisant to, kad Rokos šlovė išblėsusi ir miestas jau seniai pavirtęs kaimu, čia vis dar jaučiama nepaaiškinamos didybės atmosfera, kurią gali pajausti kiekvienas, pavaikščiojęs Trouli kalno papėdėje, užlipęs ant jo viršūnės ar pastovėjęs ant Roka tarpeklio krašto.

Norėtumėte prisijungti prie MANO KRETA organizuojamo atradimų žygio? Susisiekite – atsiųskite savo užklausą >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.