google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Pinigai Kretoje: grynieji, derybos, aukos, arbatpinigiai

Ir Lietuvoje, ir Kretoje atsikaitoma ta pačia valiuta – eurais. Patirtis rodo, kad lietuvių ir graikų požiūris į pinigus ir atsiskaitymus kiek skirtingas. Štai keletas finansinių pastebėjimų, kurie pravers per atostogas Kretoje.
Pinigai Kretoje, grynieji, derybos, aukos, arbatpinigiai

Turėkite grynųjų

Kreta kaip ir visa Graikija – grynųjų pinigų kraštas, šalies valiuta kaip ir Lietuvoje – Europos Sąjungos eurai. Mokėjimo kortelėmis galima atsiskaityti miestuose ir didesniuose kurortuose – daug kur, bet ne visur! Todėl užsukus į parduotuvę, užeigą, kavinę ar degalinę rekomenduočiau pasiklausti, ar galėsite atsiskaityti mokėjimo kortele.

Saloje nepriimtina kortelę pateikti atsiskaitant smulkiomis sumomis iki 20-50 Eur – taip yra todėl, kad Graikijos bankai kol kas taiko pakankamai didelius sąskaitų aptarnavimo mokesčius. Todėl nenustebkite, jei už 2-3 Eur kainuojančią kavą negalėsite atsiskaityti kortele. Juo labiau mokėjimo kortele negalėsite palikti arbatpinigių užeigose ar aukų vienuolynuose, cerkvėse, muziejuose ir pan.

Pasukus kur nors į kalnus ir į kaimus, jūsų kortelė tebus plastiko gabaliukas – mažesnių miestelių ir kaimų gyventojai atsiskaitymams dažniausiai naudoja tik grynuosius. Todėl prieš keliaujant po Kretą rekomenduočiau išsigryninti eurų – tą galima lengvai padaryti bankomatuose, kurių netrūksta salos miestuose ir kurortuose. Pastaruoju metu gausu finansinių tarpininkų bankomatų, žymimų didelėmis raidėmis ATM, bet patys kretiečiai jų vengia dėl didesnių komisinių mokesčių.

Patikimesni didžiųjų Graikijos komercinių bankų – Alpha Bank, Eurobank, National Bank, Pireaus Bank – bankomatai. Jie žymimi bankų logotipais. Dauguma jų nepriekaištingai veikia anglų kalba (dažnai ir kitomis kalbomis: vokiečių, prancūzų, rusų), įprastai ekrane nurodo nuskaičiuojamą banko komisinį mokestį už išgryninimą (nepamirškite: mokestį už išgryninimą gali paimti ir Jūsų kortelę aptarnaujantis bankas – jo dydžiu pasidomėkite prieš kelionę), o iškilus nesklandumams galima tiesiogiai kreiptis į bankomatą aptarnaujantį banko skyrių – visi nurodyti bankai savo skyrius turi didžiuosiuose Kretos miestuose: Heraklione, Chanijoje, Retimne.Nesiderėkite...

Kreta – ne Turkija ar arabų kraštai, kur derybos yra kultūros dalis vos ne kiekvienoje prekyvietėje. Pradėję derėtis galite pastebėti, kad tūlas prekeivis ar paslaugos tiekėjas netgi įsižeis!  Kretiečiai negali pamiršti žiaurios Osmanų imperijos okupacijos, todėl šalinasi visko, kas kažkaip susiję su osmanų palikimą perėmusių turkų kultūra.

Kretietis mieliau duos dovanų negu nuolaidą – ir tą padarys iš visos širdies! Todėl tas dovanas reikia su džiaugsmu priimti, kad ir kas tai bebūtų: alyvuogės, vaisiai, prieskoninės žolelės, muiliukas ar kokio gėrimo buteliukas. Dar nė karto iš ūkininkų turgaus nesu grįžęs be kokios dovanėlės: anądien pirkau avokadų – gavau porą apelsinų, prieš savaitę pirkau džiovintų figų – gavau porą granatų ir pan. Jokiais būdais negalima tikėtis kokios smulkios dovanėlės iš kiekvieno prekeivio – viskas priklauso nuo nuotaikos ir sėkmės filosofijos „nežinia, kur atrasi – nežinia, kur prarasi“.

Dėl nuolaidos Kretoje galima pasiklausti nebent tuo atveju, jei nusižiūrėjai kokį brangesnį (kainuojantį 50 Eur ar daugiau) daiktą, perki daug įvairių prekių iš vienų rankų, turizmo agentūroje nori užsakyti brangesnę paslaugą. Būtent – pasiklausti dėl nuolaidos, o ne derėtis nurodant savo kainą! Tiesiog aptarus prekę ar paslaugą mandagiai pasiklausi: „ׅTai kokia būtų galutinė kaina?“...ir palikite arbatpinigių

Kretoje mandagu aptarnaujančiam personalui palikti arbatpinigių – 5-15 proc. nuo mokamos sumos. Arbatpinigius už gerą aptarnavimą įprasta palikti ne tik padavėjams ar  barmenams, bet ir viešbučių kambarinėms, taksistams, kelionių vadovams, gidams ir pan. Arbatpinigiai paliekami grynaisiais eurais – kol kas Kretoje labai reta vietų, kur arbatpinigius galėtumėt palikti mokėjimo kortele ar pavedimu. Kaip ir kituose kraštuose, taip ir Kretoje nemandagu ir neskoninga palikti arbatpinigius smulkiomis monetomis ar suglamžytais banknotais.

Retas restoranas ar užeiga Kretoje taiko aptarnavimo mokestį ar įtraukia arbatpinigius į sąskaitą. Jei taip daro, visada apie tai perspėja valgiaraštyje. Nereikėtų kuklintis atidžiau peržvelgti ir atneštą sąskaitą: jeigu joje įrašytas aptarnavimo mokestis, tuomet ar verta dar palikti viršaus? Tavernose, restoranuose, užeigose ir baruose apmokėjus pateiktą sąskaitą arbatpinigiai paliekami ant stalo, ant baro, ant prekystalio. Mažose kavinėse ir greito maisto užeigose ant prekystalių stovi iškalbingi indeliai arbatpinigiams palikti.

Jei norite atsidėkoti už nepriekaištingai tvarkomą kambarį viešbutyje, kambarinei arbatpinigių palikite savo kambaryje itin gerai matomoje vietoje. Taksistui už smagią kelionę atsidėkosite neprašydami grąžos, o ekskursijos gidui ar kelionės vadovui – tiesiog paduodami pinigus į ranką. Visais atvejais, jei tenka paduoti arbatpinigius tiesiai į rankas, padėką išreiškite žodžiais arba kūno kalba – šypsena, linktelėjimu, apkabinimu, rankos paspaudimu ar pan. Nuoširdi padėka už gerai atliktą darbą yra malonesnė negu gaunami arbatpinigiai.Paaukokite šventose vietose

Kretoje daug cerkvių ir vienuolynų – juose galite atsidurti keliaudami su ekskursijomis, į juos drąsiai užvažiuokite ar užeikite patys – šventos vietos Kretoje yra atviros keliauninkams. Atėjus ar išeinant iš šventos vietos mandagu palikti auką cerkvei ar vienuolynui – tam skirtos aukų dėžutės, o kartais – tiesiog atviri krepšeliai. Surinkti pinigai naudojami cerkvės tvarkymui, žvakėms, smilkalams, kitiems reikmenims įsigyti. Juolab žvakės ar smilkalai cerkvėse nepardavinėjami – šie daiktai įprastai būna sudėti netoli tos vietos, kur galima pastatyti žvakutę už gyvuosius ar mirusiuosius, savo ir/arba savo artimųjų sveikatą, sėkmę bei gerovę. Graikų ortodoksų cerkvėse niekada nevyksta jokia prekyba. Žvakę čia tiesiog pasiimi palikdamas auką – tiek, kiek nori ar gali. Beje, kai kurioms mažoms cerkvytėms tokios aukos – vienintelis išgyvenimo šaltinis.

Nemandagu degti žvakutes ir mesti pinigus į aukų dėžutes vykstant pamaldoms: jei atsidūrėte cerkvėje tuo metu, kai vyksta pamaldos, geriau palaukti jų pabaigos netrukdant tikinčiųjų maldai. Lankantis Kretos vienuolynuose nepriimtina aukas duoti tiesiai vienuoliams ar vienuolėms į rankas, prašant pasimelsti už save ar už šeimos gerovę. Jei norite paaukoti daugiau, tą sumą ir įmeskite į aukų dėžutę arba perkant kokį nors daiktą vienuolyno parduotuvėlėje neimkite grąžos. O jei norite, kad vienuoliai per pamaldas pasimelstų už Jus ir/arba Jūsų artimuosius surašykite jų vardus ant vieno iš lapelių, kurie dažniausiai paliekami prie aukų dėžutės.Jauskitės saugiai!

 

Kretoje vagystės – labai retos! Ne veltui sakoma, kad poilsiautojams tai – vienas saugiausių kraštų Europoje. Bet tai nereiškia, kad reikėtų visiškai atsipalaiduoti ir nesaugoti savo turto. Juk ne veltui sakoma, kad žioplą ir bažnyčioj muša.

Saugių ir turiningų Jums atostogų Kretoje!

Naudinga žinoti: informacija,
faktai, naujienos

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.