Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė

Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė. Įėjimo vartai. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė. Įėjimo vartai ir koridorius. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė. „Kaip į ją įeiti?“ – žinau, kad šis klausimas kankina ne vieną poilsiautoją, kuris vasarą sustoja išsimaudyti uolomis įrėmintame paplūdimyje prie Paleokastro tvirtovės, davusios pavadinimą šalia išaugusiam kaimui. Ją mato ne tik tie, kurie užsuka į paplūdimį, bet absoliučiai visi, kurie pagrindiniu Kretos keliu atrieda iš Retimno į salos sostinę Heraklioną: viena Paleokastro sienų nuo kelio matosi iš toli. Uolos, stačios sienos ir jokios užuominos į vartus ar įėjimą. Kaip į ją įeiti?

Takelis ne silpnų nervų žmonėms

Gerai paieškojus įėjimą įmanoma atrasti, tačiau jis – ne silpnų nervų žmonėms ir juo labiau ne tiems, kuriuos kankina akrofobija (aukščio baimė). Status ir siauras takelis link įėjimo eina pietiniu uolos kraštu. Tai buvo ir yra vienintelis įėjimas į tvirtovę, kurioje vis dar jaučiama XIII–XVII a. mūšių dėl Kretos dvasia. Istorikai spėja, kad Paleokastro XIII a. pradžioje buvo pastatyta ant antikinės tvirtovės pamatų, nes greičiausiai dabartinio Paleokastro ir virš jo esančio Rogdia kaimo vietovėje buvo antikinis Kytheon miestas, kurį rašytiniuose šatiniuose mini senovės Graikijos autoriai.

Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė. Prie tvirtovės. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė. Prie tvirtovės. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė. Tvirtovės siena. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė. Tvirtovės siena. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė. Vaizdas nuo tvirtovės. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Genujiečių pėdsakas Kretoje – Paleokastro tvirtovė. Vaizdas nuo tvirtovės. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Paleokastro tvirtovė – šiek tiek istorijos

Kol kas jokių Kytheon egzistavimo pėdsakų nerasta: gali būti, kad per karus jie visiškai sunaikinti. Tačiau išliko pavadinimas, nurodantis, kad čia antikos laikais būta tvirtovės: Paleokastro graikų kalba reiškia „sena tvirtovė“. Pasinaudoję po ketvirtojo kryžiaus žygio Bizantijos imperijoje kilusia suirute 1204 metais Kretą užėmė genujiečiai, vadovaujami ambicingo karvedžio ir jūrų pirato Enrico Pescatore, tuo metu jau išsikovojusio Maltos grafo titulą. Jo pavedimu Kretoje žaibiškai išdygo 14 tvirtovių. Viena iš jų ir buvo Paleokastro, kurios įgula turėjo daryti viską, kad priešui iš jūros būtų sunku išsilaipinti Kretos pakrantėje. Netgi tuomet, kai 1209 metais Kretą užėmė venecijiečiai, Paleokastro vienintelė iš 14 tvirtovių dar du metus – iki pat 1211 metų – buvo genujiečių rankose.

Venecijiečiai neteikė Paleokastro tvirtovei ypatingos svarbos, nes Herakliono įlankos gynybą patikėjo savo nenugalimai flotilei. Bet kai Venecijos pajėgoms ėmė tiesiogiai grasinti Osmanų imperija, tvirtovė prisiminta. Ji kaip ir daugelis kitų salos fortų buvo atstatyta per 1573-1595 metus ir tapo viena iš svarbiausių Herakliono įlankos tvirtovių: Paleokastro sienose įrengtų patrankų sviediniai galėjo siekti tuometinės Kandijos (dabartinio Herakliono) gynybinės sienos prieigas. Venecijiečiai tvirtovę surentė tarsi iš trijų aukštų: pirmajame, į kurį patenki iškart įėjęs per vartus, buvo daug mažų kambarėlių – sandėlių.

Viename iš jų, kuris atstatytas iš forto griuvėsių, dabar įrengta nedidelė šv. Marko cerkvė. Šiaurinėje pirmojo aukšto pusėje buvo ginklų sandėlis, apsaugotas monolitinėmis akmeninėmis sienomis, ant vienos iš jų ligi šiol išlikęs Venecijos Respublikos simbolis – sparnuotasis liūtas. Jis geriau matomas apžiūrint tvirtovės sienas iš jūros pusės. Šalia ginklų sandėlio buvo vandens rezervuaras. Prie pat įėjimo yra ir laiptai į antrąjį aukštą, kuriame buvo įrengti barakai, o dar aukščiau virš jų – bažnyčia.

Fortas priklausė venecijiečiams iki pat Kretos karo pabaigos – 1669 metų. Osmanai skyrė didžiules pajėgas jos šturmui, nes Paleokastro valdymas reiškė išsilaisvinimą nuo bet kokio pavojaus Herakliono įlankoje. Todėl vos užėmę Kandijos miestą jie nedelsdami apsupo Paleokastro tvirtovę ir privertė jos karius pasiduoti. Užėmę fortą osmanai jį sugriovė, kad daugiau joks priešas negalėtų čia įsitvirtinti. Iki mūsų dienų išliko tai, ko osmanams nepavyko sugriauti.

Nardytojai prie Paleokastro

Dabar Paleokastro apylinkes ypač pamėgę nardytojai, nes uoloje, ant kurios buvo pastatyta tvirtovė, kupina povandeniniu grotų ir urvų. Manoma, kad pro vieną iš jų buvo galima pabėgti iš tvirtovės slaptu koridoriumi, kuris vedė tiesiai į jūrą. Bet koridorius nerastas. Vienoje uolos pusėje iš jūros galima pakilti natūraliais laiptais ir šokinėti į vandenį iš įvairiaus aukščio – nuo 1 iki 25 metrų, nes čia prie pat kranto gylis matuojamas dešimtimis metrų. Tereikia sulaukti vasaros ir pasiryžti.

Norite apsilankyti išskirtinėse Kretos vietose? Susisiekite su MANO KRETA, keliaukite asmeninėje ekskursijoje su Audriumi >>


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.