NE diena arba ΟΧΙ (ochi) mera

NE diena arba ΟΧΙ (ochi) mera. Kreta, Graikija | Mano Kreta
NE diena arba ΟΧΙ (ochi) mera. Kreta, Graikija | Mano Kreta

NE diena arba ΟΧΙ (ochi) mera. Šiandien Kretoje ir visoje Graikijoje – nedarbo diena, nes šiandien graikai švenčia 79-ąsias savo griežto ir drąsaus NE metines. 1940 metų spalio 28 d. Graikijos premjeras Joanis Metaksas (Ioannis Metaxas) atmetė fašistinės Italijos ultimatumą Benito Musolinio (Benito Mussolini) pasiuntiniui tuometine diplomatine prancūzų kalba ištardamas „Alors, c’est la guerre“, t.y. „Vadinasi, tai karas“. Tą sužinoję graikai ėmė plūsti į gatves palaikydami savo premjerą ir šaukdami OCHI (gr. ΟΧΙ), išvertus iš graikų kalbos tai reiškia NE! NE diena arba ΟΧΙ (ochi) mera – viena svarbiausių švenčių metuose.

Po tokio atmetimo italai iškart užpuolė Graikiją, įsiverždami į jos teritoriją per sieną su Albanija. Bet Epyre prie Pindos kalnų susidūrė su dideliu graikų pasipriešinimu ir ėmė trauktis. Matydamas Musolinio armijos bėjėgiškumą 1941 m. kovą į karą su graikais savo pajėgas metė fašistinės Vokietijos diktatorius Adolfas Hitleris: balandžio 18 d. vokiečiai įsiveržė į Atėnus ir virš Akropolio iškėlė savo vėliavą su svastika. Gegužės 20 d. vokiečių parašiutininkai puolė Kretą.

„…iki šiol mes sakėme, kad graikai kaunasi kaip didvyriai. Nuo šiol mes sakysime, kad didvyriai kaunasi kaip graikai“, – tuomet pabrėžė Jungtinės Karalystės premjeras Vinstonas Čerčilis (Winston Churchill), didžiuodamasis savo sąjungininkų graikų drąsa ir ryžtu. Istorikai dabar vienu balsu tvirtina, kad graikų pasipriešinimas italų okupacijai gerokai pakoregavo Hitlerio planus pulti tuometinę Sovietų Sąjungą ir Lietuvą.

Lietuviška NE diena

Sveikinant Graikiją su nacionaline švente gera prisiminti ir lietuvišką NE dieną: šiemet minint Baltijos kelio 30-ąsias metines Lietuvos ambasadorius Graikijoje Rolandas Kačinskas graikišką spalio 28-ąją sulygino su baltiškąja rugpjūčio 23-ąja, kai 1989 metais tūkstančiai Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyventojų susikabino rankomis į gyvą grandinę nuo Vilniaus iki Talino.

Ambasadoriaus straipsnį „Baltijos žmonių OXI“ skaitykite čia:
https://www.facebook.com/rolandas.kacinskas.3/posts/10217194280867421

P.s. Šiandien, spalio 28 d. nacionalinės dienos proga įėjimas į archeologines vietoves Kretoje – nemokamas.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.