Napoleonas Kretoje

Napoleonas Kretoje. Prie namo numeris 10. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Napoleonas Kretoje. Prie namo numeris 10. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Napoleonas Kretoje. Prie namo numeris 9. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Napoleonas Kretoje. Prie namo numeris 9. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Napoleonas Kretoje? Kaip lietuviai turi gražią pasakaitę apie tai, kaip Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas norėjo ant savo delno iš Vilniaus į Paryžių nusinešti gotikinę šv.Onos bažnyčią, taip ir kretiečiai turi pasakaitę, kad Napoleonas lankėsi Kretoje ir buvo sužavėtas vietinių gyventojų svetingumu.

Pietryčių Kretos Ierapetros mieste yra namas, kuriame neva Napoleonas buvo apsistojęs vienai nakčiai 1798 metų birželį keliaudamas užkariauti Egipto. Tas namas daugelyje turizmo leidinių ligi šiol įtrauktas į lankytinų Ierapetros objektų sąrašą. Apie jį turistai diskutuoja ir populiariame kelionių portale TripAdvisor – http://goo.gl/8F8ZzD, priimdami legendą už tikrą pinigą.

Legenda

O pradžią legendai davė vienuolis Papadopetrakis (Grigoris Papadopetras) – vienas garsiausių XIX a. Kretos istorikų. 1888 metais išleistoje knygoje, apžvelgiančioje pietinės Kretos regiono Sfakios istoriją, jis kaip faktą aprašė iš lūpų į lūpas sfakiečių pasakojamą istoriją, kad 1798-ųjų birželio pradžioje Loutro įlankoje (toje pačioje, kurioje dabar įsikūręs jaukus kurortas) vengdami jūroje kilusios audros prisišvartavo Napoleono kariaunos laivai.

Į Egiptą nusitaikęs 29 metų būsimasis imperatorius išlipo į krantą ir buvo svetingai sutiktas vietinių gyventojų. Tarp kurių buvo ir garsaus Kretos didvyrio Daskalogiannio anūkas Ioannis. Napoleonas sužavėtas jo ir kitų sfakiečių temperamentu, drąsa bei gebėjimu valdyti ginklus pasiūlė prisijungti prie savo armijos. Pasak Papadopetrakio, tada 80 sfakiečių tapo Napoleono armijos kariais.

Bet Napoleono viešnagė Kretoje neva neapsiribojo vienu sustojimu Sfakijoje. Papadopetrakis užsimena, kad jo flotilės laivai prieš patraukdami link Aleksandrijos dar sustojo šalia Ierapetros. Jos gyventojai ligi šiol pasakoja, kad prie miesto stabtelėjo tik du laivai, iš jų į krantą atplaukė valtelė su penkiais vyrais papildyti geriamo vandens atsargų. Jiems neva padėjo užeigą turėjęs Andreas Petroulios, svetingai sutikęs svečius ir pasiūlęs jiems pernakvoti, nors pačiam šeimininkui vieno iš jų laikysena atrodė keista. Kvietimu svečiai pasinaudojo, bet ryte Petroulios jų savo name neužtiko, horizonte jau nesimatė ir abiejų laivų. Svetingasis kretietis rado tik raštelį: „Jei tu nori žinoti, koks keistuolis su tavimi bendravo vakar vakare, žinok – tai buvo Napoleonas“.

Ar taip buvo iš tikrųjų? Legendą puikiai žinojęs prancūzų archeologas profesorius Paulis Faure smalsumo vedinas 1961 metais trumpam atsitraukė nuo Mino civilizacijos tyrinėjimų ir išstudijavo XVIII amžiaus pabaigos Prancūzijos jūreivystės ministerijos archyvus, kuriuose saugomi Napoleono laivų žurnalai su įrašais apie kiekvieną sustojimą.

Pasak Paulio Faure, nėra nė menkiausios užuominos apie sustojimus Kretoje, nes salos vengė visi prancūzų laivai. Ir tam buvo kelios svarios priežastys. Pirma, Kreta tuo metu buvo okupuota Osmanų imperijos, su kuria kariavo Napoleonas, tad svečiuotis savo priešų valdose būtų buvę mažų mažiausia neprotinga. Antra, Libijos, Kretos ir Jonijos jūrose piratavę sfakiečiai labai dažnai plėšdavo Prancūzijos laivus, todėl būtų buvę keista, jei Napoleonas būtų bičiuliavęsis su sfakiečiais.

Napoleono namas Ierapetroje

Nepaisant to, buvo smalsu pačiam surasti vadinamąjį Napoleono namą Ierapetroje. Vienos vasaros savaitgalį išnaršiau gatveles šalia Ierapetros uosto. Bet namo, ant kurio būtų kokia nors paminklinė lenta su įrašu apie Napoleoną, taip ir nepastebėjau. Vis dėlto nufotografavau Napoleono gatvėje esantį 9 numeriu pažymėtą namą – jis man atrodė labiausiai atitinkantis to laikmečio dvasią. Ir pataikiau – būtent tai ir yra vadinamasis Napoleono namas.

Nuotraukose viršuje:
► 1) vadinamasis Napoleono namas Ierapetroje,
► 2) Napoleono namo paieškos Ierapetroje, Napoleono gatvėje suradus 8 ir 10 numeriais pažymėtus namus ir dairantis 9.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Jeigu turite klausimų ir norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.