google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Matalos paplūdimys ir urvai

Tūkstančiai turistų kasmet atvyksta į šį pietų Kretos paplūdimį žinodami tik viena: Matala – tai legendinis hipių rojus, kuriame kasmet vyksta taiką ir dvasios laisvę propoguojantis festivalis. Bet Matala ne vien tik hipių istorijomis gyva...

Suklestėjus turizmui Matala tapo nedideliu kurortu, į kurį plūsta polisiautojai maudytis uždaros įlankos vandenyse, degintis ant balto smėlio ir gėrėtis fantastiškais saulėlydžiais. Daug kam Matala asocijuojasi su gėlių vaikais – 1960–1970 metų hipiais, bet šio krašto istorija kur kas gilesnė.

MITAI
Pagal senovės graikų mitą baltu jaučiu pasivertęs dievas Dzeusas gražuolę Finikijos princesę Europą per jūrą atplukdė būtent į Matalos paplūdimį. Čia jis pasivertė ereliu ir nusinešė Europą į meilės guolį netoli Matalos esančioje Gortynoje. „Odisėjos“ žinovai teigia, kad Mataloje lankėsi ir Spartos karalius Menelajas su mylimąja Helena grįždamas iš Trojos karo.

URVAI
Matalos uolose jie buvo išgremžti dar akmens amžiuje, 9000 metų prieš mūsų erą juose gyveno žmonės. Romos imperijos laikais ir pirmaisiais krikščionybės metais urvai buvo naudojami kaip kapai mirusiems laidoti. Vėliau ilgą laiką urvų niekam nereikėjo ir tik 1960-aisiais juos savo būstais pavertė Mataloje apsigyvenę hipiai.

MIESTAS
Daugiau nei tūkstantį metų, nuo VI a. prieš mūsų erą iki VII mūsų eros amžiaus šalia Matalos paplūdimio klestėjo miestas, istorikų žinomas kaip Matelon. Jo griuvėsiai pirmąkart buvo atrasti per archeologinius kasinėjimus 1980 metais, daug senųjų pastatų rasta ir po vandeniu šalia paplūdimio.

UOSTAS
Istorikai spėja, kad prieš 4000 metų Mino civilizacijos laikais Matalos paplūdimyje buvo pagrindinis Festos rūmų uostas, kuriuo vėliau Matelon miesto klestėjimo laikais naudojosi senovės romėnai, vykdami į šalia Festos iškilusią tuometinę Kretos sostinę Gortyną. Būtent nuo šio uosto Kretos plėšimą 824 metais pradėjo arabai. Vėliau Matala pavirto tiesiog nedideliu žvejų kaimeliu.

 

HIPIAI
Mataloje gėlių vaikai 1960–1970 metais buvo įsikūrę dėl minėtųjų urvų – juos pavertė savo laikinaisiais namais tol, kol į urvus vėl dėmesį atkreipė archeologai. Išvaryti iš urvų hipiai išsisklaidė po Kretą, bet dar iki šių dienų yra gyvenančių Matalos prieigose – arčiau garsaus Raudonojo paplūdimio (Red Beach), kuris iš Matalos pasiekiamas tik pėsčiomis arba plaukiant jūra. Beje, paplūdimys taip pavadintas ne šiaip sau – jame smėlis išties rusvai raudonas! O dar raudonesniu jis tampa saulei tekant arba leidžiantis. Paplūdimyje karaliauja natūristai, nes Matala dabar – per daug turistinė, kad ten būtų galima nusimesti visus drabužius.

 

■ MANO KRETOS pasiūlymas
Viešnagę Matalos paplūdimyje galiu įtraukti į savo asmeninę ekskursiją, užsukti į ją siūlau ir išsinuomotu automobiliu – galiu pateikti maršrutą su nuorodomis, ką aplankyti pakeliui. Pasirinkite, kaip norėtumėt aplankyti Matalą, spauskite atitinkamą oranžinį mygtuką:

Koules Heraklionas Kreta
🔍 Kretos sostinė Heraklionas
Matala, Matalos paplūdmys, Matalos urvai, Matalos festivalis
🏊‍♂️ Matalos urvai ir paplūdimys
Gortyna, Gortynos archeologinė vietovė, antikos miestas Gortyna
🏦  Antikos miestas Gortyna
Festos
💮 Festos disko radimvietė

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.