google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE
Kretos sala padalinta į keturis regionus, todėl kiekviename jų išskyriau po penkias daugiausiai dėmesio sulaukiančias vietas. Herakliono regione: Knoso rūmai, Matala, Herakliono miestas, Gortyna ir Festos. Skaitykite ir apie kitas Kretos lankytinas vietas:

HERAKLIONO (Iraklio) regionas: lankomiausių vietų TOP 5

Jeigu domitės istorija ir mėgstate vyną, važiuokite į Herakliono regioną. Čia – didžiausias prieš 4000 metų klestėjusios Mino civilizacijos palikimas: Knoso, Festos ir Malios rūmų griuvėsiai. Čia – Romos imperijos palikimas Gortynoje. Čia – gausybė fortų likučių, bylojančių apie Venecijos Respublikos feodalų valdžią. Prie vieno tokio forto išlikusios dar minojiečių naudotos vyno spaudyklos įrodo, kad čia jau tūkstančius metų klesti vyndarystė. Šiais laikais vien tik Herakliono regione pagaminama daugiau negu 75 proc. viso Kretos vyno! Todėl  Herakliono regione istorinių vietovių apžiūrą galima derinti su viešnagėmis svetingose vyninėse, ragaujant unikalius salos vynus.

Knoso rūmai

Lankomiausias archeologinis objektas Kretoje, liudijantis legendomis apipintos Mino civilizacijos klestėjimą 2200-1300 metais prieš mūsų erą. Graikijos mitologijoje rūmai siejami su Minotauro labirintu ir jį pastačiusiu architektu Dedalu. Anot vienos iš versijų, patys rūmai ir buvo tuo labirintu, kuriame gyveno Minotauras – pusiau žmogus pusiau jautis. Po storu žemės sluoksniu palaidotus rūmus 1878 m. atrado senienų ieškotojas Minos Kalokerinos, o 1900 m. juose kasinėjimus pradėjo vykdyti anglų archeologas Arturas Evansas. Šiam darbui jis skyrė net 35 metus. Jo dėka tai – vieta, kurioje vaizdžiai pateikiamas Mino civilizacijos palikimas.

■ Kaip geriausia aplankyti? Su ekskursija, į kurią būtų įtrauktas ir apsilankymas Herakliono archeologijos muziejuje. Nes jame, o ne Knose saugomi autentiški Mino  civilizacijos radiniai tiek iš Knoso rūmų, tiek iš kitų minojietiškų gyvenviečių – Festos, Malios, Kato Zakros ir kt. Herakliono archeologijos muziejus neseniai rekonstruotas, muziejininkai pasistengė, kad Mino civilizacija ir antikinė Kreta paliktų neišdildomą įspūdį.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Knoso rūmus kviečiu aplankyti su mano partnerių ekskursija. Daugiau apie ją sužinosite čia >>

Matala, Matalos paplūdmys, Matalos urvai, Matalos festivalis

Matala

Tūkstančiai turistų kasmet atvyksta į Matalą žinodami tik viena: Matala – tai legendinis hipių rojus pietų Kretoje, kur  kasmet vyksta taiką ir dvasios laisvę propoguojantis paplūdimio festivalis. Bet Matala ne vien tik hipių istorijomis gyva: ji susijusi  su mitu apie Dzeusą ir Europą, joje rasta įrodymų, kad Kretoje žmonės  gyveno 9000 metų prieš mūsų erą, joje klestėjo miestas, kurio likučius  dabar galima matyti po vandeniu. Dauguma poilsiautojų atvyksta čia maudytis uždaros įlankos vandenyse, degintis ant balto smėlio ir gėrėtis fantastiškais saulėlydžiais.

■ Kaip geriausia aplankyti? Su ekskursija arba savarankiškai. Su ekskursija – jei norite daugiau sužinoti apie Matalos istoriją ir pasivaikščioti gerokai primirštais hipių takais. Savarankiškai – jei norite tiesiog atsipalaiduoti viename gražiausių Kretos paplūdimių.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Sustojimą Matalos paplūdimyje įtraukiu į savo asmeninę ekskursiją po  pietinės Kretos paplūdimius. Dėl ekskursijos kreipkitės el. paštu manokreta@gmail.com, o jeigu Matalą norėtumėt matyti savo atostogų plane, spauskite čia >>

Herakliono miestas

Kretos administracinė sostinė, gyvavimą pradėjusi kaip antikinio ir bizantinio Knoso uostamiestis Iraklio, arabų saracėnų plėšikavimo metais transformuota į Rabdh El Khandak tvirtovę, o vėliau išpuoselėta venecijiečių kaip Kretos karalystės sostinė Kandija. Deja, iš venecijietiško palikimo Heraklione mažai kas telikę, nes miestas kentėjo per kretiečių kovas su Osmanų imperijos okupantais, pergyveno chaotiškų statybų bumą po Graikijos ir Turkijos gyventojų apsikeitimo 1923 m. bei galiausiai buvo gerokai sugriautas per II pasaulinį karą. Kretiečiai Heraklioną dar vadina Didžiąja Pilimi, bet jos galybę dabar byloja tik gynybinė siena, jūros molo fortas Koules ir šalia esančių laivų statyklų likučiai. Mieste įsikūrę trys patys didžiausi salos muziejai: archeologijos, istorijos bei gamtos, miesto prieigose – didžiausias Graikijos akvariumas „CretAquarium“.

■ Kaip geriausia aplankyti? Po Heraklioną reikia vaikščioti su gerai miestą žinančiu gidu, nes Heraklionas savyje slepia daugybę įdomių istorijų, kurios atsiskleidžia pasukus nuo turistų išmintų takų.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Viešnagė Heraklione gali būti vienu iš Jūsų atostogų maršrutų. Daugiau apie maršrutus sužinosite čia >>

Gortyna, Gortynos archeologinė vietovė, antikos miestas GortynaGortyn

Gortyna

Vienas seniausių Kretos miestų, kurio istorija skaičiuojama 6000 metų. Jį mini Homeras, Platonas ir daugelis kitų antikos autorių. Miestas ypač suklestėjo 68 metais prieš mūsų erą, kai sala buvo prijungta prie Romos imperijos: tuomet Gortyna tapo salos sostine, politiniu ir kultūriniu romėnų centru Kretoje. Italijos archeologų mokykla kasinėjimus Gortynoje pradėjo 1884 metais ir tęsia iki šiol! Po žemėmis palaidoto miesto teritorija – milžiniška, didžioji jos dalis vis dar apsodinta alyvmedžiais, o turistų lankymui atidaryta tik vietovė aplink bizantiškos šv.Tito bazilikos likučius ir odeoną. Prie pastarojo saugoma didžiausia Gortynos vertybė: akmenyje dorėniniu senosios graikų kalbos dialektu iškaltų antikos įstatymų sąvadas.

■ Kaip geriausia aplankyti? Su gidu, gerai žinančiu vietovę. Per daugumą masinių ekskursijų keliautojams parodoma tik lankymui atidaryta mažoji Gortynos dalis aplink šv.Tito baziliką. Norint suprasti miesto dydį ir svarbą reikia su vedliu leistis į pasivaikščiojimą archeologų išmintais takeliais.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Sustojimą prie Gortynos miesto griuvėsių įtraukiu į savo asmenines ekskursijas. Dėl ekskursijos kreipkitės el. paštu manokreta@gmail.com arba spauskite čia >>

Festos diskas, Festos rūmai, Festos archeologinė vietovė

Festos

Antri pagal svarbą ir dydį Mino civilizacijos rūmai Kretoje, kuriuos išgarsino paslaptingiausias radinys – Festos diskas. Tai apvali keraminė plokštelė su įspaustais įvairiais simboliais. Disko paskirtis ir ženklų reikšmė iki šiol nežinoma. Pats diskas saugomas Herakliono archeologijos muziejuje, o turistai plūsta apžiūrėti autentiškos archeologinės vietovės: 1908 metais rūmus atkasęs archeologas Federico Halbherras pasistengė išsaugoti viską taip, kaip rado. Beje, nuo Festos kalvos atsiveria nuostabus vaizdas į Mesaros lygumą, Asterousios ir Psiloričio kalnus.

■ Kaip geriausia aplankyti? Su ekskursija. Nes iš pirmo žvilgsnio Festos – tik nebylūs griuvėsiai, bet vaikštant po rūmų likučius su gidu akmenys pradeda pasakoti istorijas.

■ MANO KRETOS pasiūlymas. Viešnagę Festos rūmuose įtraukiu į maršrutą savarankiškai kelionei po pietinę Herakliono regiono dalį. Daugiau apie maršrutus sužinosite čia >>

Skaitykite ir apie kitas Kretos lankytinas vietas:
#AudriusManoKreta #lankytinosvietosKretoje #lankomiausiosvietosKretoje #manokreta #atostogosKretoje #ekskursijos #ekskursijosKretoje #Kreta #Kretoje #eksursijos #gidas #Heraklionas #Knosos #Knossos #Knosorūmai #Minocivilizacija #Festos #Gortyna #Matala #Matalosurvai #Matalospaplūdmys #Cretaquarium #archeologijosmuziejus #vynas #Kretosvynas

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.