google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Kurno ežeras (Kournas) – pramoga ir mažiems, ir dideliems

Vienintelis natūralus vasarą neišdžiūnantis gėlo vandens ežeras Kretoje, iš pietinės pusės įrėmintas Baltųjų kalnų šlaitais. Dėl savo ekosistemos unikalumo Kurnas įtrauktas į „Natura 2000“ apsaugos programą. O gražus peizažas ir ežero vandens teikiama ramybė Kurną pavertė poilsiautojų Kretoje pamėgta vieta, kur smagiai laiką praleidžia ir suaugę, ir vaikai.

Kurno (Kournas) ežeras nėra didelis: jo plotas – 2,3 kv.km, ilgis – 1080 m, plotis – 880 m. Ežeras ilgą laiką buvo vadinamas bedugniu, šis mitas buvo išsklaidytas XX amžiuje tiksliai išmatavus jo gylį: giliausia vieta Kurne – 22,5 m. Ežeras vandenį gauna iš Baltųjų kalnų, o jo perteklius Delfini upe išteka į Kretos jūrą, iki kurios nuo ežero – vos 2,5 km. Panašiai toks pats atstumas ir iki pagrindinio Kretos plento, ir iki jaukaus kurorto, kurio pavadinimas tariasi Jorjūpolis, bet dažnai rašomas kaip Georgioupolis arba Džordžopolis.

Kurno ežerą lengva atrasti keliaujant po Kretą išsinuomotu automobiliu, prie jo užsuka grupinės ekskursijos, iki jo galima nuvažiuoti su taksi arba pramoginiu traukinuku iš jau minėtojo Jorjūpolio. Be abejo, galima eiti ir pėsčiomis, bet tie 2,5 km asfaltuoto kelio Kretos saulėje gali tapti rimtu išbandymu.

Net ir karščiausią vasarą ežere būna apie 7,5 mln. kubinių metrų vandens – pakankamas kiekis tiek ežero gyventojams, tiek jo svečiams. Atvykus prie Kurno galima...  ...pasiplaukioti vandens dviračiais
Tai pagrindinė atrakcija Kurno ežere: yra net keli vandens dviračių nuomos punktai. Nuomojamos ir baidarės, bet vandens dviračiai – populiaresni, nes lengviau ir paprasčiau valdomi ežero vandenyse.  Be to, galima išsinuomoti vandens dviratį ir dviems, ir keturiems, ir net aštuoniems – galima išplaukti į ežerą su visa kompanija! Dviviečio vandens dviračio nuomos kaina 5-7 Eur/30 min. (2019 m. kainos). Kartais pasiplaukiojimai po Kurną ribojami dėl laukinių gyvūnų migracijos ar žuvų neršto, bet tokie draudimai – reti ir neilgalaikiai.


...pasivaikščioti aplink ežerą
Ežerą juosia pėsčiųjų takas, jo ilgis – apie 3,5 km, neskubant aplink visą ežerą galima apeiti per pusantros valandos. Kadangi vaikščiojančių nedaug, pasirinkus kelionę pėsčiomis galima pabėgti nuo poilsiautojų šurmulio ir pasigrožėti gražuoliu Kurną iš visų pusių.


...išsimaudyti gėlame vandenyje
Atvykus prie Kurno iš ežerų krašto maudynės gėlame vandenyje nestebina, bet žiūrint iš kretiečių perspektyvos – tai išskirtinė pramoga, nes vanduo čia nesūrus kaip jūroje, kurioje jie maudosi kur kas dažniau. Į Kurno vandenis galima įšokti tiesiai nuo išsinuomoto vandens dviračio arba įeiti iš paplūdimio, kuris vasarą susiformuoja šiaurinėje ežero pakrantėje (esant itin lietingoms žiemoms, paplūdimys gali būti apsemtas visą vasarą). Paplūdimyje galima pasilikti ir ilgesniam laikui – čia nuomojami skėčiai ir gultai.


...stebėti laukinius gyvūnus natūralioje aplinkoje
Ežere  prieglobstį atradusios Gaikijoje retos žuvų, varliagyvių, driežių, vėžlių ir paukščių rūšys. Gėlavandeniai vėžliai labiausiai pripratę prie žmonių, todėl per daug nesibaido, jei netriukšmaujant su vandens dviračiu priplauki prie jų buveinių pakrančių krūmynuose. Ežero prieigose lizdus suka antys, garniai, kormoranai, pelėdos. Vandenyje galima pamatyti upėtakių, ungurių, vandens gyvačių (nesijaudinkite, jos nenuodingos!), pastaruoju metu – ir auksinių žuvelių, kurių populiacija nedžiugina ekologų, nes tai – žmonių įleistos, invazinės žuvys, griaunančios natūralų ekologinį ežero balansą.


...pavalgyti tradicinėse tavernose
Prie ežero yra kelios tradicinio graikiško ir kretietiško maisto užeigos – tavernos, kurių savininkai džiugina ežero svečius kulinarine išmone. Nors dauguma tavernų yra prie vandens, jose labiau rekomenduočiau ragauti ne žuvies ar jūros gėrybių, o daržovių ir/arba mėsos patiekalų.


■ MANO KRETOS pasiūlymas
Viešnagę prie Kurno ežero galiu įtraukti į maršrutą kelionei išsinuomotu automobiliu: dėl kelionių maršrutų sudarymo ir automobilio nuomos rašykite el. paštu manokreta@gmail.com, o jeigu norėtumėt Kurną aplankyti su ekskursija, pasirinkite kurį variantą renkatės, spauskite oranžinį mygtuką:

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.