Kretoje įvyko Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis

Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Kretoje įvyko Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. 2018 m. lapkričio viduryje didžiausios Graikijos salos Kretos sostinėje Heraklione lietuvių kalba skambėjo garsiau nei įprastai – čia vyko antrojo Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydžio renginiai.

Salos publikai buvo pristatyti keturi Lietuvos kino kūrėjų filmai, Koncertavo lietuviško flokroko grupė „Žalvarinis“. Sąskrydžio dalyviai keliavo prieš 430 metų Kretoje viešėjusio LDK maršalkos Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio keliais. Konferencijoje diskutavo apie lietuviškos tapatybės išsaugojimą.

Sąskrydžio metu saloje lankėsi LR URM Užsienio politikos departamento direktorius Marijus Gudynas sąskrydžio dalyviams pristatęs Lietuvos politikos gaires užsienyje gyvenančių lietuvių klausimu. Taip pat LR ambasadorius Graikijoje Rolandas Kačinskas užmezgęs ryšius su vietos valdžios atstovais bei Kretos mokslininkais.

Pirmasis Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis buvo suorganizuotas 2017 metų rudenį Graikijos lietuvių bendruomenės ir LR ambasadoriaus Graikijoje Rolando Kačinsko iniciatyva. Tuomet ambasadorius iškėlė idėją tokius sąskrydžius rengti kasmet vis kitame Graikijos ar Kipro kampelyje. Tuo pačiu siekiant sustiprinti skirtingose vietose veikiančias lietuvių salas bei jų tarpusavio ryšius, aptarti veiklos kryptis ir planus ateičiai bei garsinti Lietuvos vardą. Idėją entuziastingai palaikė Kretoje lietuvių susitikimus organizuojantis asmeninių „Mano Kreta“ ekskursijų vadovas, žurnalistas Audrius A. Morkūnas, tuomet pasisiūlęs kartu su Graikijos lietuvių bendruomenės palaikymu 2018 metų rudenį sąskrydį surengti Kretoje.

Pasak Audriaus A. Morkūno, norėjosi išplėsti sąskrydžio ribas – pasinaudoti juo kaip baze Lietuvos ir jos kultūros pristatymui kretiečiams.

Lietuviškas kinas Kretoje

Į juos buvo nuspręsta kreiptis kino kalba. Gavus Lietuvos kultūros fondo finansavimą Kretos sostinės Herakliono kino teatre „Vitsentzos Kornaros“ pristatyti keturi Lietuvos kino kūrėjų filmai: į du „Oskarus“ pretenduojančio Arūno Matelio „Nuostabieji lūzeriai. Kita planeta“, Mindaugo Survilos „Sengirė“, Audriaus Juzėno „Ekskursantė“, ir pagal Rūtos Šepetys tarptautinį bestselerį pastatytas Mariaus Markausko „Tarp pilkų debesų“.

Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Lietuviško filmo dienos Kretoje. Kretos sostinės Herakliono kino teatre „Vitsentzos Kornaros“. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Lietuviško filmo dienos Kretoje. Kretos sostinės Herakliono kino teatre „Vitsentzos Kornaros“. Kreta, Graikija | Mano Kreta

„Niekas kitas taip nesuartina valstybių kaip žmogiškieji tiltai, ir niekas kitas taip nesuartina žmonių kaip papasakotos istorijos“, – sakė ambasadorius Rolandas Kačinskas, Kretos publikai pristatydamas filmą „Tarp pilkų debesų“.

Pasižiūrėti šio filmo buvo pakviesti vietos valdžios ir jai pavaldžių institucijų atstovai, žurnalistai, kultūros ir verslo bendruomenės nariai. Per kino seansą užmegzti ryšiai buvo dar labiau pagilinti oficialių susitikimų metu. Ambasadorius Rolandas Kačinskas susitiko su Kretos gubernatoriumi Stavru Arnaoutakiu. Tiap pat su salos sostinės Herakliono savivaldybės meru Vasiliu Labrinu ir lietuvių poilsiautojų pamėgto Hersonissos kurorto meru Ioanniu Mastorakiu. Beje, pastarasis išreiškė interesą užmegzti artimesnius bendradarbiavimo ryšius su viena iš Lietuvos savivaldybių.

Graikų silicių slėnis

„Graikija ir Lietuva viena kitai gali pasiūlyti daug daugiau nei fetos sūris, alyvuogės ir turistai. Ar žinojote, kad būtent Kretoje yra įsikūręs vienas didžiausių Graikijos ir vienas iš Europoje lyderiaujančių tyrimų ir technologijų centrų FORTH, kuris dar kartais vadinamas graikų silicių slėniu?“ – savo feisbuko paskyroje rašė ambasadorius Rolandas Kačinskas po susitikimo su FORTH (angl. Foundation for Research and Techonolgy Hellas) prezidentu prof. Nektariju Tavernarakiu ir kitais centro vadovais. Juos labiausiai sudomino Lietuvoje įgyvendinama Integruotų mokslo, studijų ir verslo centrų (slėnių) kūrimo ir plėtros koncepcija ir su jų dėka atsirandančios įvairios bendradarbiavimo, bendrų projektų galimybės.

Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Dalyvių konferencija. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Dalyvių konferencija. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kretoje įvyko Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Ambasadoriaus Rolando Kačinsko viešnagė Kretos tyrimų ir technologijų centre FORTH. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kretoje įvyko Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Ambasadoriaus Rolando Kačinsko viešnagė Kretos tyrimų ir technologijų centre FORTH. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kretoje įvyko Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Ambasadoriaus Rolando Kačinsko viešnagė Kretos tyrimų ir technologijų centre FORTH. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kretoje įvyko Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis. Ambasadoriaus Rolando Kačinsko viešnagė Kretos tyrimų ir technologijų centre FORTH. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Nuotraukose:
■ Graikijos ir Kipro lietuviai – diskusijų konferencijoje dalyvavo ir gyvai, ir virtualiai.
■ Ambasadoriaus Rolando Kačinsko susitikimas su Kretos gubernatoriumi Stavru Arnaoutakiu.
■ Ambasadoriaus Rolando Kačinsko viešnagė Kretos tyrimų ir technologijų centre FORTH.

Renginys tapo unikaliu „Globalios Lietuvos“ misiją vykdančiu renginiu

Tokiu būdu Graikijos ir Kipro lietuvių sąskrydis Kretoje tapo unikaliu „Globalios Lietuvos“ misiją vykdančiu renginiu. Per jį buvo ir sutelkta vietos lietuvių bendruomenė, ir paskleista žinia apie Lietuvą, jos istoriją bei kultūrą, ir užmegzti naudingi ryšiai ateičiai.

Sąskrydis Kretoje tapo paskata sujusti šalia esančių kraštų lietuviams. Sąskrydžio išvakarėse buvo įkurta Kipro lietuvių bendruomenė, o Atėnų lietuviai surengė susitikimą su ekspedicijos „Nuo Baltijos iki Bengalijos“ iniciatoriais Rimu Bružu bei Aurimu Mockumi.

„Labai tikiuosi, kad sąskrydis Kretoje tapo tvirtu antru žingsiu link gražios kasmetinės Graikijos ir Kipro lietuvių susitikimų tradicijos atsiradimo. Tai kur susitinkame kitąmet?“ – apibendrindamas sakė kartu su Graikijos lietuvių bendruomene bei bičiuliais Kretos lietuviais sąskrydį organizavęs žurnalistas Audrius A. Morkūnas.

Sąskrydį finansavo ir padėjo surengti Lietuvos kultūros fondas, LR ambasada Graikijoje, Graikijos lietuvių bendruomenė, Lietuvos verslininko Sigito Paulausko ir Kretos verslininko Michalio Giakoumakio šeimos.


Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Turite klausimų? Norite mūsų pasiteirauti apie Kretos praeitį ir dabartį, istorines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.