google-site-verification=vUpASUbMG3uw2ww6YJu-0CuNXGgylxlzILN9SFB8RUE

Žiemos atostogos Kretoje #3: septynių dienų planas

Žiemos atostogos Kretoje gali būti kur kas turiningesnės ir žavesnės už vasaros poilsį saloje. Nes po sezoninių darbų pailsėję kretiečiai sausį, vasarį ir kovą vėl plačiai atveria savo duris ir širdis kiekvienam, kuris į jas pasibeldžia. Dalinuosi nedideliu planu kaip galėtų atrodyti Jūsų žiemos atostogos Kretoje.
☑️ 1 DIENA. „Tik žiemą pamačiau, koks gražus Chanios senamiestis, nes vasarą jis užgrūstas suvenyrais, žmonėmis, o dar pats užsimaukšlini kepurę, užsidedi akinius nuo saulės – ir absoliučiai nieko nematai“, – man sakė bičiulis švedas Johanas. Pernai sausį buvo gal penktas kartas, kai jis lankėsi Chanijoje, bet, pasak jo, pirmas kartas, kai galėjo į valias gėrėtis Chanios venecijietiška architektūra – jos neužgožė nei prekės, nei žmonės. Bet nereikia manyti, kad gyvenimas Chanijoje žiemą apmiršta. Nieko panašaus! Lauko kavinės žiemą kartais būna pilnesnės nei vasarą! Nieko nėra maloniau, kaip prisėsti vienoje iš jų, pavyzdžiui, pas svetingąjį Christą, po pažintinio istorinio pasivaikščiojimo po gražuolę Chanią.

☑️ 2 DIENA. Šilčiausias vanduo žiemą tuose paplūdimiuose, kurie sekliausi. Vienas tokių – garsusis rožinio smėlio Elafonissi, link kurio važiuojant būtinai reikia sustoti pasigrožėti kalnų peizažais, užsukti apsipirkti prie istorinio kelio 100 metų veikiančioje ir šimtametiškai atrodančioje tetos Irini 'pandopolijo' parduotuvėje, prisėsti po lapus numetusiais galingais medžiais paragauti nuo jų nuskintų paskrudintų kaštainių, savo gomuriu pajusti alyvuogių aliejaus šviežumą vienoje moderniausių vakarinės Kretos spaudyklų ir galiausiai pažvelgti į jūros tolius nuo fortifikuoto vienuolyno sienos. Po viso to – merkiam kojas į jūrą ne viename, o keliuose paplūdimiuose tikrindami, kur vanduo šilčiausias! O grįžtant atgalios grožimės žiemišku saulėlydžiu nuo vakarinio Kretos kranto.

☑️ 3 DIENA. Kiek galėtumėt suvalgyti apelsinų vienu prisėdimu? Galima surengti tokias varžybas, įsisukus į apelsinų sodus kelionėje... link Baltųjų kalnų sniego! Sausį Kretoje apelsinai sunoksta, o kovą apelsinmedžiai pražysta tuo pat metu ant šakų tvirtai laikydami prisirpusius vaisius: nuo žiedų aromato galva svaigsta, o nuo šviežių apelsinų skonio kūnas sąla. Iš tokio vasariško rojaus per valandą pusantros atsirandi atšiaurioje žiemoje – prie Baltųjų kalnų sniego kuris dar gražiau atrodo šiltai įsitaisius pas bičiulį Christoforą kalnų namelyje su šildančios kalnų arbatos puodeliu rankose. Sušilus galima ir sniego gniūžtėmis pasimėtyti, o tada leistis į kaimą tikrų žiemiškų kretietiškų pietų autentiškoje troboje prie senos krosnies, desertui pasiliekant viešnagę pas bitininką Andreą.

☑️ 4 DIENA. Rytinė kava pas šmaikštuolę tetą Argiro, trumpas pasivaikščiojimas po Romos imperijos laikais klestėjusio miesto liekanas ir kelionė pro žiemiškai žalias Kretos kalvas ir tarp jų išsimėčiusius tradicinius kaimus link Preveli palmių paplūdimio. Kada, jei ne žiemą, galima pasimėgauti ramybe po šiugždančiais palmių lapais ir pasigrožėti patvinusia tyro kalnų vandens upe! Girdint jos šniokštimą per tarpeklius galima pakilti arčiau apsnigto didingojo Psiloričio viršūnių pas brolius Manolį ir Adonį: vienas gali pasigirti rudenį išvaryta vynuogine, kitas – kalnų žolėmis, kurias pats renka ir naudoja ne tik arbatoms, bet ir savo brolio vynuoginei pagardinti. Bet prieš viską ragaujant būtina išeiti į žaliuojančius kalnų slėnius – prisirinkti kalnų žolynų, be kurių žiemiškas Kretos vaišių stalas neįsivaizduojamas!

☑️ 5 DIENA. Pamenu, prieš kokių 20 metų pirmą kartą gyvai matydamas mįslingąjį Festos diską neatsargiai pasvajojau, kaip norėčiau jį apžiūrėti iš visų pusių – tąsyk tai buvo neįmanoma, nes Festos diskas Herakliono archeologijos muziejuje buvo apgultas smalsuolių. Užpernai žiemą mano svajonė išsipildė: Festos diską apžiūrėjau ir iš viršaus, ir iš apačios, ir iš visų šonų, nes visam muziejuje be mudviejų su žmona buvo tik šeši kiti lankytojai. Vieną atostogų dieną labai rekomenduočiau skirti iškalbingiems Herakliono muziejams ir Knoso rūmų archeologinei vietovei, kur vėlgi be jokios grūsties galima įsijausti į Mino civilizacijos didybę. Aišku, vietoj viešnagės kuriame nors muziejuje, galima pasivaikščioti po piešiniais išdabintą Lakkos rajoną (apie jį neseniai pasakojau čia: https://bit.ly/33e2a4G) arba prasieiti 5 km pirmyn-atgal jūros molu pro venecijietišką 'Rocca a Mare' fortą, arba patyrinėti Didžiosios Pilies sienų istoriją. Bet kuris pasivaikščiojimas, be abejo, turi baigtis gurmaniškais pietumis – pavyzdžiui, pas svetingąją Jorhiją netoli Betliejaus vartų, ji geba iš paprasto baklažano padaryti skonio fiestą.

☑️ 6 DIENA. Kreta gali pasigirti 11 vynuogių rūšių ir dešimtimis vyno gamybos tradicijas puoselėjančių vyndarių, kurių didžioji dauguma reziduoja salos sostinės Herakliono apylinkėse. Spėkite, kada atkemšamos naujo derliaus vyno statinės? Be abejo, žiemą! Vyno aromatų ir skonių kelionę galima papildyti pasivaikščiojimu iki senojo vienuolyno, nuo kurio atsiveria nuostabi panorama į vynmedžių laukus ir Heraklioną, savo baimės ribų išbandymu einant venecijietiško akveduko kraštu, pažintimi su Niko Kazantzakio „Graiko Zorbos“ filosofija jam skirtame muziejuje ir viešnage pas Marią, kuri nuo 1905 metų veikiančioje 'meze' užeigoje puoselėja kretietiškų užkandėlių kultūrą. Popietės poilsio galima traukti prie jūros, nes vakare tiesiog būtina keliauti į šventę – į kurią nors tik žiemą veikiančią taverną, kur skamba tradicinė muzika, šokami tradiciniai šokiai ir kur gali nebūti jokio valgiaraščio – valgai tai, ką tuo metu pagamina šeimininkas.

☑️ 7 DIENA. Tebūnie poilsis prieš skrydį arba plaukimą į Atėnus, nes po tokių intensyvių žiemos atostogų Kretoje Jūs tikrai būsite jo nusipelnę! Nors... jei yra noro, galiu sudaryti kelionės planą ne tik septintai ar aštuntai atostogų dienai, bet dar savaitei, dviem ar visam mėnesiui – Kretoje išties yra ką veikti ir ką matyti ištisus metus!

PLANAS YRA. Susisiekimas su Kreta iš Lietuvos žiemą irgi yra, apie jį rašiau čia: manokreta.lt/kreta-ziema-skrydziai – tad klausimas paprastas: ar jau kraunatės lagaminus žiemos atostogoms Kretoje? ✈️

Pažadu, kad padėsiu pažinti žiemišką Kretą visomis išgalėmis (ir išskirtinėmis MANO KRETOS ekskursijų nuolaidomis) kiekvienam, kuris man per feisbuką ar el. paštu manokreta@gmail.com parašys: „Noriu žiemos atostogų Kretoje!“ Pirmieji žengiantys naujais takais visada išlošia, o Kreta tikrai neužmiega žiemos miegu: saloje galiu pasiūlyti ir savo asmenines ekskursijas, ir automobilio nuomą, ir jaukų žiemišką apgyvendinimą. Iki susitikimo Kretoje žiemą!

P.S. Nuotraukų koliažas – iš kadrų, kuriuos padariau skirtingomis žiemomis Kretoje. Mano tinklaraštyje manokreta.lt/sala rasite daug iliustruotų pasakojimų apie žiemišką Kretą ir apskritai apie atostogas Kretoje.

■  Čia rasite pirmąją pasakojimo dalį – Žiemos atostogos Kretoje #1: kaip atvykti iš Lietuvos?

■ O čia – antrąją dalį – Žiemos atostogos Kretoje #2: orai ir įsidėmėtinos datos
Naudinga žinoti: informacija,
faktai, naujienos
#manokreta #atostogosKretoje #žiemaKretoje #ekskursijosKretoje #atostogųplanas #AudriusManoKreta

Informacija telefonais:
LT +37068550778

GR +306983318337

® 2017 MANO KRETA

Sukurta su Wix.com

  • Facebook - Black Circle
  • YouTube - Black Circle
  • Instagram - Black Circle

© MANO KRETA | www.manokreta.lt – interneto svetainė, priklausanti žurnalistui Audriui A. Morkūnui ir bendrovei „Mano Kreta“. Griežtai draudžiama MANO KRETOS paskelbtą tekstinę bei vaizdinę informaciją panaudoti kitose elektroninėse ir tradicinėse žiniasklaidos priemonėse arba platinti medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti MANO KRETĄ kaip šaltinį.