Faktai apie Kretą: paplūdimiai, kalnai, žmonės, istorija

Faktai apie Kretą: paplūdimiai, kalnai, žmonės, istorija. Kreta, Graikija | Mano Kreta
Kreta – sala, bet ji tokio dydžio ir tokios gilios istorijos, kad atrodo atsidūrei atskirame žemyne. Todėl keliaujant ilsėtis į Kretą praverstų žinoti daugiau. Faktai apie Kretą. Kreta, Graikija | Mano Kreta

Kreta – sala, bet ji tokio dydžio ir tokios gilios istorijos, kad atrodo atsidūrei atskirame žemyne. Todėl keliaujant ilsėtis šie keli faktai apie Kretą tikrai pravers. Naudinga žinoti, kad…

…Kreta – milžiniška:

tai pati didžiausia Graikijos sala ir penkta pagal dydį sala Viduržemio jūroje (po Sicilijos, Sardinijos, Kipro ir Korsikos), jos plotas – 8303 kv. km, ilgis tarp vakariausio ir ryčiausio salos taško – 354 km, plotis plačiausioje vietoje tarp šiauriausio ir piečiausio taško – 56 km, siauriausioje vietoje – 12 km. Įdomūs faktai apie Kretą, tiesa?

Kreta yra kryžkelėje tarp Europos, Azijos ir Afrikos, nes:

  • nuo salos vakarinės dalies iki žemyninės Graikijos, Peloponeso pusiasalio Europoje – apie 100 km / 54 jūrmylės,
  • nuo salos rytinės dalies iki Turkijos, Marmario pusiasalio Azijoje – apie 185 km / 100 jūrmylių,
  • nuo salos pietinės dalies iki Afrikos artimiausio kranto Libijos teritorijoje – apie 310 km / 166 jūrmylės.

…Kreta paplūdimiai –

vieni gražiausių Graikijoje, Europoje ir visame pasaulyje. 2018 metais pagal keliautojų atsiliepimus portalo „TripAdvisor“ sudarytame geriausių pasaulio paplūdimių TOP 25 sąraše yra du Kretos paplūdimiai: Balos lagūna ir Elafonissi.

Aplink Kretą iš viso – apie 300 paplūdimių, bemaž trečdalis iš jų yra organizuoti ir prižiūrimi, daugelis jų kasmet gauna Mėlynosios vėliavos sertifikatus kaip geriausiai aplikosauginius reikalavimus atitinkantys paplūdimiai (plačiau apie „Blue Flag“ programą galite paskaityti čia: www.blueflag.global). Dauguma Kretos paplūdimių yra smulkaus žvyro, maišyto su smėliu, taip pat yra akmenuotų ir smėlingų paplūdimių su vėjo ir bangų mūšos sunešamomis lagūnomis bei kopomis.

…Kretos kalnai

stiebiasi į 2500 metrų aukštį virš jūros lygio. Saloje yra trys kalnų masyvai, kurie viršija 2000 metrų virš jūros lygio:

  • Psiloritis, aukščiausia viršūnė Timios Stavros, Idos kalnas – 2456 m,
  • Baltieji, aukščiausia viršūnė Pachnes – 2453 m,
  • Dikti, aukščiausia viršūnė Spathi – 2148 m.

Saloje dar yra 12 kalnų masyvų, kurių aukščiausios viršūnės viršija 1000 metrų virš jūros lygio. Kretos kalnuose yra apie 100 tarpeklių, pats didžiausias iš jų – Samarijos tarpeklis, ilgiausias pėsčiomis pereinamas tarpeklis Europoje. Kalnuotas salos landšaftas lemia ir kelių specifiką: saloje mažai tiesių kelių, daugelis jų – vingiuoti, su serpantinais.

…Kretos žmonės

save vadina kretiečiais, o ne graikais. Oficiali salos kalba – graikų, bet kaimuose galima išgirsti ir unikalų kretietišką dialektą. Dauguma kretiečių moka anglų kalbą, mokosi ir kitų kalbų, turistinėse vietose dažnai sezoniniams darbams samdomi jas mokantys ir kitataučiai, todėl ten galima susikalbėti vokiškai, prancūziškai, rusiškai, skandinavų kalbomis, kai kur – netgi lietuviškai!

Kretoje – apie 620 tūkst. gyventojų, didžioji jų dalis susikoncentravusi šešiose didžiausiose gyvenvietėse:
• salos sostinėje Heraklione – apie 200 tūkst.,
• Chanijoje – apie 110 tūkst.,
• Retimne – apie 35 tūkst.,
• Ierapertoje – apie 24 tūkst.,
• Agios Nikolaos – apie 20 tūkst.,
• Sitijoje – apie 14 tūkst. gyventojų.

Sala pagal šiuos miestus padalinta į keturis regionus: Chanios, Retimno, Herakliono ir Lasičio (pastarasis dėl savo landšafto turi ne vieną, o tris centrus: Ierapetrą, Agios Nikolaos ir Sitiją). Visi išvardinti miestai, išskyrus Ierapetrą yra šiaurinėje Kretos dalyje.

Garsiausi kretiečiai: rašytojas ir filosofas, „Graiko Zorbos“ autorius Nikos Kazantzakis, kompozitorius Mikis Theodorakis, politikas ir diplomatas Eleftherios Venizelos, tapytojas El Greko (Domenikos Theotokopulos), poetas Vitzentsos Kornaros, antikos filosofas Epimenidas.

…Kretos istorija

skaičiuojama tūkstantmečiais. Yra įrodymų, kad pirmosios žmonių gyvenvietės Kretoje buvo senajame akmens amžiuje, apie 130 tūkst. metų prieš mūsų erą. Archeologiniai radiniai liudija, kad Kretoje žemdirbiai įsitvirtino nuo 7 amžiaus prieš mūsų erą, davę pradžią pirmajai žinomai Europos civilizacijai – Mino civilizacijai, kuri saloje klestėjo nuo 2700 iki 1450 metų prieš mūsų erą. Jos palikimas – tai garsieji Knossos rūmai, vienas lankomiausių Kretos archeologinių objektų.

Po Santorinio ugnikalnio išsiveržimo minojiečius pakeitė achajai iš graikų mituose dažnai minimų Mikėnų. Vėliau salą apgyvendino graikų gentys iš žemyno: skaičiuojama, kad antikinės Graikijos klestėjimo metais Kretoje buvo daugiau kaip 100 gyvenviečių, didžiausios miestai – Lytos, Gortyna, Kydonija ir Polirinija, kurių valdovų konfliktais pasinaudojo tiek makedonai, tiek rodiečiai, tiek galiausiai romėnai 69 mūsų eros metais prijungę Kretą prie Romos imperijos. Po jos žlugimo Kreta priklausė Bizantijos imperijai su pertrauka nuo 820 iki 961 m., kai saloje plėšikavo arabai, iki pat 1204 m., kai salą okupavo Venecijos Respublika.

Daugiau kaip 450 metų Kretą valdžiusių venecijiečių palikimas Kretoje ypač ryškus: iki mūsų dienų išliko venecijietiškos architektūros Chanios ir Retimno senamiesčiai, to laikotarpio pastatų gausu ir senuose salos kaimuose, taip pat nuo karų labiausiai nukentėjusiame Heraklione. Valdant venecijiečiams Kretoje suklestėjo menai: saloje tuo metu gimė, augo ir mokėsi tapytojas El Greko (Domenikos Theotokopulos), ikonografas Michalis Damaskinos, poetas Vitzentsos Kornaros.

…Osmanų okupacija

Po Kretos karo nuo 1669 iki 1898 m. sala buvo okupuota Osmanų imperijos, kurios režimo žiaurumai tapo ne vieno sukilimo priežastimi. Po išsivadavimo iš osmanų okupacijos 15 metų Kreta buvo nepriklausoma valstybe, kol galiausiai 1913 m. oficialiai prisijungė prie Graikijos Respublikos. Kretiečiai kartu su graikais priešinosi fašistinės Vokietijos okupacijai: 1941 m. gegužės 20 d. vykęs mūšis dėl Kretos yra vienas svarbiausių II pasaulinio karo įvykių.

…Europos Sąjunga ir Šengeno sutartis

1981 metais Graikija įstojo į Europos Sąjungą, 1992 m. pasirašė Šengeno sutartį, tad vykstant į Kretą Lietuvos piliečiams vizų nereikia. Nuo 2002 metų sausio 1 d. Graikija perėjo prie bendros ES valiutos – euro.


Jeigu turite konkrečių klausimų apie Kretos geografiją, paplūdimius, kalnus, žmones, istoriją arba norite daugiau sužinoti apie keliavimo galimybes, pažintines ir patyrimines keliones po salą, susisiekite – siųskite žinutę el. paštu manokreta@gmail.com

Rubrikoje „Naudinga žinoti“ rasite įdomios ir naudingos informacijos, kuri padės planuotis atostogas Kretoje bei Santorinyje, spauskite čia >>

Tinklaraštyje ir kelionių žurnale SALA rasite daugiau Kretos istorijų, atradimų, įdomių patirčių, spauskite čia >>

Dalintis |
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Reklaminiai
Šiuos slapukus per mūsų svetainę naudoja mūsų reklamos partneriai. Tos bendrovės gali juos naudoti jūsų interesų profiliui formuoti ir jums tinkamoms reklamoms kitose svetainėse parinkti. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šiems slapukams veikti, įvairiose kitose svetainėse nematysite mūsų tikslingai Jums skirtų pasiūlymų. Reklaminiai slapukai šiuo metu nenaudojami.